2013. július 3., szerda

Futballhuliganizmus! – avagy az érem másik oldala

Arra kívánok rávilágítani, honnan indult el ez a dolog, hogyan hódít teret a világ egyes részein magának. Rávilágítunk az okaira és a különféle irányzataira, hol hogyan jelenik meg, milyen háttérrel rendelkezik. Szót ejtünk a rasszizmusról, bűnözésről és a dolgok politikai hátteréről egyaránt. Részletesen taglalni fogjuk egyes országokban, milyen módon jelenik meg a futball huliganizmus.  

Mi is az a futball huliganizmus?

A szakemberek úgy fogalmazzák ezt meg, hogy a mérkőzéssel kapcsolatos, tehát a találkozó előtt, közben vagy utána történő bármely erőszakos, rendellenes cselekmény az futball huliganizmusnak minősül. Ennek a jelenségnek az őshazája Anglia, itt vette kezdetét a dolog és innen kitörve kezdett el terjedni a világban. Mára már az egész világon elterjedt, súlyos probléma. A focihuligánok mindenütt megjelennek, ahol mérkőzés van. Ezeknek a szurkolóknak a gondolkodásmódja érdekes, úgy hiszik, hogy ezzel segítik a csapatukat, ám pont az ellenkezőjét érik el. Sokan úgy vélik, hogy ezek csupán szurkolóknak öltözött vandálok, akik így tombolják ki a lelátón agresszivitásukat. Egy-egy verekedés, kiosztott pofon és a másik táborának gyalázása örömet okoz ezeknek az embereknek. Ezek az „vandálok” nem is a mérkőzés kedvéjért járnak ki, az csupán számukra másodlagos dolog, a lényeg a balhé. A huligánok sokakat távol tartanak a mérkőzésektől, hiszen senki nem szeret úgy ülni a lelátón, aki a mérkőzést megy megnézni, hogy mikor keveredik valamilyen balhéba, amihez semmi köze. A szurkolói összecsapások a mérkőzések előtt és után az utcákon zajlanak általában. A meccs alatt egymás szóbeli alázása, megszégyenítése folyik. Rengeteg helyen megjelenik a rasszizmus, a fekete játékosok gyalázása, melyet ezen emberek hangos rigmusokban énekelnek, nem ritkák a náci megnyilvánulások sem. Mindennek politikai háttere is van, van hogy szélső jobb és baloldali csoportosulások szurkolótáborok esnek egymásnak. Egyes csapatok és szurkolótáboraik felvállalják politikai vagy vallási hovatartozásukat és ez is komoly feszültségeket okoz. De nem mindenhol van ez így van ahol emberek sokasága veszti életét, hiszen bandaháborúk folynak és e futballhuligán csoportosulások komoly hatalommal is bírnak. A futball huliganizmus Európában és Dél-Amerikában a legelterjedtebb.

Nézzük Magyarországon milyen a helyzet

A futball huliganizmus, hazánkban is jelen van, és komoly gondokat okoz. Magyarországon a 20. század elejétől jelen van a huliganizmus, ám a nyolcvanas években terjedt el a igazán, ekkor szerveződtek olyan csoportok, melyeknek tevékenységéről hetente lehetett hallani a médiában. Hazánkban a huliganizmus sok másik országgal ellentétben egy pólusú, a Debrecen, Újpest, Fradi ultra csoportjai és más kisebb csapatok ultrái is szélső jobboldali nézeteket vallanak. Nálunk viszonylag újdonság, hogy a huligánok a politikában is részt vesznek, és egyes rendezvényeken megjelennek, balhéznak. Erre kitűnő példa az MTV székházának ostroma és az akkori pesti zavargások. Számtalan nyilvántartott szurkolót tartoztattak le akkor, mindegy volt számukra, hogy Újpest vagy Fradi szimpatizánsok voltak a cél más volt abban az esetben. Vehetjük a 2008 Dunaszerdahelyi történéseket is, ahol magyar szurkolói csoportosulások (több ezer fő) látogatott el a magyar származású csapat a Dunaszerdahely és a Slovan (egy vérbeli szlovák csapat) összecsapására. Ezen futball huligánok csöppet sem a mérkőzésért mentek, hanem a két ország közti politikai feszültség és vita révén. Íly módon próbáltak elégtételt venni. Több alkalommal előfordult, hogy a szurkolók a pályára rohantak esetleg a saját vagy az ellenfél játékosaira támadtak. Erre kitűnő példa a pár évvel ezelőtti Debrecen - Ferencváros találkozó, ahol a dühödt vendégszurkolók a pályára rohantak és a játékosokra támadtak. Hazánkban is jelen van a rasszizmus, szinte minden egyes tábor verbálisan bántja az ellenfél néger, esetlegesen zsidó származású játékosát. Két legnagyobb csoportosulás és ellentét a Fradi és az Újpest tábor közt van hazánkban, e mérkőzéseken sokszor szabadul el a pokol, illetve volt már rá példa, hogy tragikus esemény történt. Tavalyi szezonban az egyik ilyen rangadó előtt megkéseltek egy fiatal 17 éves Újpest szurkolót, aki sérüléseibe belehalt. Összességében hazánkban nem olyan rossz azért a helyzet, a politikusok különböző törvényekkel, határozatokkal egy éven belül szeretnék felszámolni, lényegesen visszaszorítani a focihuligánok tevékenységét.

Nézzünk meg más országokat, hol milyen a huliganizmus. Van ahol politikai vagy nemzeti hovatartozás a kiváltó ok, de akad vallási nézeteltérés is csapatok és szurkolótáborok között. Van ahol pedig puszta fanatizmusról és bandaháborúról beszélhetünk.

Maradjunk egyelőre Európában, azon belül is Olaszországban

Olaszországban óriási gondot okoz a futball huliganizmus és itt már politikai szintéren sem egy pólusról beszélünk, hanem kettőről. Vannak a szélső baloldali szurkolótáborok, ilyenek az Atalanta, Pisa és Livorno ultrái, ezek nagyon kemény csoportosulások. Az Atalanta szurkolóihoz fűződik Olaszországban a legtöbb halálos áldozat a szurkolótáborok közti összecsapásokból. A másik oldal a szélső jobboldal, ilyen csapatok például a Verona, Inter, Lazio. Ezen különböző politikai nézeteket valló ultra csoportok komoly gondot okoznak az olasz rendőrök számára. Nem ritkák a mérkőzések előtti vagy utáni szurkolói összecsapások, illetve a nézőtéri rendbontások. Egymás verbális sértegetése cukkolása, illetve nagy gond a rasszizmus az olasz lelátókon. Például az SS Lazio szurkolói híresek rasszista megnyilvánulásaikról, náci szimbólumaikról és karlendítéseikről. Nagy balhék szoktak kerekedni emellett az egyes városi vagy szomszéd városok közti összecsapásokon. Ilyen párharcok például a Roma-Lazio városi derbi vagy a Torino-Juventus, na és a Szicíliai rangadók, utóbbi az utóbbi években ember és rendőráldozatokat is követelt. A háttérben nagy munka, erőfeszítések folynak a huliganizmus visszaszorítása ellen erre példa a Passasport nevű találmány, melyet az Udinese csapata tesztel. Ez egy szurkolói útlevél melyet használnia kell a szurkolóknak főleg a stadionba lépéskor, és ha az illető veszélyes vagy eltiltott a futballrendezvényeken való részvételtől, akkor kiszűri a rendszer.

"Az egyesületünk mindig is az élen járt a labdarúgásban használt technikai újítások bevezetése terén. A PassaSport érdekes találmány, és nagy örömmel veszünk részt a kipróbálásában. Azt hiszem, ez a szerkezet hatékony segítséget jelenthet a szurkolók ellenőrzése során, főleg a beengedésnél" – mondta Franco Soldati, az Udinese elnöke.

„A PassaSport ugyanazt a technológiát használja, mint az elektronikus útlevél, s ugyanolyan hatékony a személyazonosság megállapítása terén.”

Európában talán Hollandiában a legrosszabb a helyzet

Itt négy kiemelten veszélyes szurkolótábor van az Utrech, Den Haag, Feyenord és az Ajax ultrái. Ezen szurkolói csoportosulások érthetetlenül utálják egymást, antiszemita megjegyzésekkel bombázzák a másikat. Többször volt rá példa, hogy a stadionban házilag készített bombát dobtak az ellenfél szurkolótáborába, mely olykor halálos áldozatot is hozott. A legnagyobb ellentét az Ajax és a Feyenord csapata között van. A legvérmesebb szurkolói csoport az Axaxé, mely F-Side névre hallgat. Ezt a csoportosulást a rendőrség szeretné betiltani és bűncselekménnyé nyilváníttatni, ha valaki a csoport tagja. 1997 szítódott a két csapat közt a tűz ilyen magasra, amikor is a Feyenrrd szurkolói különös kegyetlenséggel megölték az Ajax vezérszurkolóját. A klubok oly módon próbálnak tenni a randalírozás ellen, hogy a stadionban vagy annak közvetlen közelében nagy klubházat nyitnak a szurkolóknak, ahol a mérkőzések után csoportosulhatnak, beszélgethetnek.

Oroszország sem marad, el sokkal ám itt teljesen más szabályok uralkodnak

Az orosz bandákat a modern kori futball huliganizmus veszélyes elemeként tartják számon. Az itteni csoportosulások, bármilyen furcsa is kimondottan tisztelik az ellenfelet és szabályok szerint vívnak meg egymással. Rendszerint a stadionon kívül a mérkőzés előtt vagy után feszülnek egymásnak a szurkolótáborok, furcsa ezt kimondani, de hobbiból. Nagyon fontos szabályok vannak melyeket az esetek többségében betartanak Oroszországban. Hogy mik is ezek? Nos, csak egyenlő létszámban lehet megvívni egymással és tiszta ökölharcban, segédeszközt, szúró vagy ütőtárgyat nem lehet használni. Ez az egész elég furcsán hangozhat. a két legvérmesebb szurkolótábora a CSZKA és a Szpartak csapatának van, és ilyenkor a városba nem csak a rendőrség, hanem katonák is kivonulnak a rendfenntartás érdekében. Ám mindvégig nem avatkoznak közbe, ha a küzdelem a szabályok szerint zajlik. Erre példa pár évvel ezelőtti összecsapás a két szurkolótábor között, ahol egy kereszteződésben 400 szurkoló csapott össze. A rendőrség lezárta az utat és miután a verekedés megtörtént mindenki távozott a helyszínről. Persze van, olyan mikor közbeavatkoznak nem is egyszer, de Oroszországban érdekes azért ez a dolog.

Röviden a Spanyolországi helyzetről

Itt nem a politikai vagy vallási hovatartozás az atrocitások okozója, hanem az, hogy különböző autonómiai területekre oszlik az ország, így a katalán, baszk, andalúz és spanyol csapatok szurkolói közt akad feszültség.

Nézzünk egy vallási esetet Skócia

Itt két legnagyobb klub a Celtic és a Rangers mind a két klub felvállalja vallási hovatartozását. Ez a párharc a egyik leghíresebb párharca és legnagyobb rivalizálása. Az összecsapás neve Old Firm. A Celtic csapata katolikus vallást hirdet, míg a Rangers csapata protestáns és ez okozza az ellentétet a két klub között.

Utoljára pedig kalandozzunk el Dél-Amerikába ahol az emberek virtusai is más, mint az Európai. Azon belül a legbalhésabb ország huliganizmusát fedjük fel. Ez nem más, mint Argentína. Nagyon meghökkentő dolgokról lesz szó.

Kijelenthető, hogy a világon Argentínában a legrosszabb a helyzet. Itt nem politikai, vallási vagy autonóm ellentét szüli a huliganizmust, hanem itt szó szerint bandaháborúról beszélhetünk, mely már túlságosan is elfajult. Az itteni ultrák, csoportosulások, neve Barra Bravas. Ezeknek a csoportosulásoknak befolyásuk van a klubok életébe és működésébe, mely megdöbbentő tény. Az 1950 évek óta körülbelül 250 áldozata van az Argentin futball huliganizmusnak. Úgy vélik szinte lehetetlen visszaszorítani azt, ami Argentínába folyik. Például a Racing ultráinak (íbarra Bravassainak) bármikor szabad bejárási joga van a pályára, és ami megdöbbentő beleszólásuk van a klubvezetésbe is. Ám nem minden csoportosulás brutális és erőszakos, az Independient szurkolói az erőszak ellen vannak, és azt hirdetik. A Boca Juniors szurkolóinál talán nincs is rosszabb. Van egy híres vezérük Rafa Di Zeo. Őt sokan csak úgy emlegetik, hogy a Keresztapa. Az illető még régebben azt is megszabta, hogy a rendfenntartók hol álljanak. Ez Argentína, bandaháborúba torkolló mérkőzések halálos áldozatokkal, erről lehet hallani a médiában folyamatosan, hogy lelőtték, meglincselték az ellenfél szurkolótáborának egyik tagját. Ezek a dolgok megdöbbentőek és a szakemberek sem tudják milyen módon szoríthatják vissza ezt a dolgot.

Egy kis összegzés a végére.

Elmondható, hogy mára az egész világot behálózta a futball huliganizmus és beszélgetünk róla úgy, mint egy iparág. Az emberiség többsége nem bír azonosulni a huliganizmussal, ám ebben is lehet kis pozitívumot lelni. Magas szintű példája ez az összetartásnak, kitartásnak és hűségnek. Emellett sokszor jó hangulatot kölcsönöznek a meccseknek. Ám nagyobb baj, hogy sokak pont miattuk nem mennek el a mérkőzésekre, mivel félnek vagy csupán nem akarnak belekeveredni semmibe. Óriási gond, hogy emberek sérülnek, halnak meg a futball huliganizmus miatt. A kérdés, hogy megfékezhető e ez a jelenség?

Nos, erre nagyon pozitív példa Anglia, ahol kezdődött ez a dolog és nagyon komoly formát öltött, ám mára már elnőtte magát, hogy miért?

Térfigyelő kamerák sokasága és nagyon szigorú törvényeket hoztak a huligánokkal szemben. Így és hasonló módszerek sokaságával sikerült, ha nem is eltüntetni, mert mindig is jelen lesz huliganizmus, de megfékezni azt Angliában. Egy példa a végére, ha Angliában valaki befut, a pályára kitiltást kap a sporteseményekről az országban, nyilvántartásba veszik és pénzbírság mellett börtönbüntetésre ítélik.

Őszi Ádám

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése