2013. március 23., szombat

Ázsia kupa: A második fordulóval folytatódott a kvalifikáció 2015-re

Nekünk Európai emberek számára az Ázsia-kupa egy elég ismeretlen torna, sokan legyintenek rá. Nem ismerjük, nem szoktuk nézni, de mégis a világ labdarúgásának egyik “nagy” eseménye. A színvonal nem eget verő, de mint mindenhol Ázsiában is fejlődik a labdarúgás. Nézzük a kvalifikáció menetét, majd pedig a második forduló eredményeit, melyeket pénteken, illetve szombaton játszottak.

A selejtezőkön 20 ország válogatottja vesz részt 5 darab csoportba osztva. Mindegyik csoportban 4 válogatott foglal helyet és minden csoport első és második helyezettje kvalifikálja magát a 2015-ös Ázsia-kupára. Ez ugyebár 10 együttes a kontinensviadalon pedig 16 ország csapata indul. Így tehát az 5 csoport legjobb harmadik helyezettje a 11. résztvevő, míg 5 válogatott helye már biztos a tornán.

Ausztrália a 2015-ös Ázsia-kupa házigazdája, így rendező jogán vesz részt a tornán. Egyébként amúgy sem kéne selejtezniük, hiszen 2011-ben ezüstérmesek lettek, a dobogó első három helyezettje pedig mindig automatikus résztvevő a következő tornán is.

Japán válogatottja a címvédő jogán szintén selejtező nélkül vehet majd részt a tornán, míg Dél-Korea válogatottja a 2011-es bronzmeccs gyötréseként tudhatja magát automatikus részvevőnek. Egyébként gondoljunk bele, mennyire nagy presztízse van így a bronzmeccsnek!

A negyedik automatikus résztvevő a 2012-es Challange-kupa győztese Észak-Korea személyében, míg az ötödik automatikus résztvevő kiléte nem ismert, a 2014-es Challange-kupa győztese lesz majd, Így alakul ki a 16 fős mezőny a 2015-ös Ázsia-kupára.

Nézzük tehát akkor az 5 csoportot, mely csoportban mely országok szerepelek és azt, hogy milyen eredmények születtek a selejtező első közében. A párharcok természetesen oda-visszavágós rendszerben zajlanak, így egy csapat 6 mérkőzést játszik.

Az "A" jelű csoportban az előzetesen meghatározottak ellenére nem játszottak mérkőzést, így a csoport állása nem változott, legközelebb augusztusban lépnek pályára a csapatok.

A csoport: 1. Jordánia 3 pont (4-0), 2. Omán 3 pont (1-0), 3. Szíria 0 pont (0-1) 4. Szingapúr (0-4)

2013. 02. 06. Jordánia – Szingapúr 4:0 (1:0)
2014. 03. 05. Omán – Szingapúr

Libanon az első körben elszenvedett 5-0-ás pofont igyekezett feledtetni Thaiföld ellen és ez sikerült is, míg a vendégek másodjára is súlyos vereségbe szaladtak bele. Az erőviszonyok alapján csoportrangadónak számító Kuvait-Irán meccset jövő hétre halasztották.

B csoport: 1. Irán 3 pont (5-0), 2. Kuvait 3 pont (3-1), 3. 4. Libanon 3 pont (5-7) 4. Thaiföld 0 pont (3-8)

2013. 02. 06. Irán – Libanon 5:0 (2:0)
2013. 02. 06. Thaiföld – Kuvait 1:3 (0:1)
2013. 03. 22. Libanon – Thaiföld 5-2 (3-0)
2014. 03. 05. Thaiföld – Libanon

Továbbra is hibátlan mérleggel bír Szaúd-Arábia válogatottja. Az ázsiai ország futballja az utóbbi időben nagy gödröket járt meg, talán ez a selejtező és a j szereplés összerázhatja a csapatot, kialakulhat egy új és jó válogatott. Indonézia ellenben elszenvedte második vereségét. A kínaiak az első meccsen elszenvedett vereséget követően Irak ellen játszottak és sikerült javítani mérlegükön. Nagyon fontos volt számukra ez a győzelem, hiszen ha Irak nyer, már-már behozhatatlan előnyre tett volna szert.

C csoport: 1. Szaúd-Arábia 6 pont (3-1), 2. Kína 3 pont (2-2) 3. Irak 3 pont (1-1), 4. Indonézia 0 pont (1-3)

2013. 02. 06. Irak – Indonézia 1:0 (0:0)
2013. 02. 06. Szaúd-Arábia – Kína 2:1 (1:1)
2013. 03. 22. Indonézia – Szaúd-Arábia 1-2 (1-1)
2014. 03. 05. Szaúd-Arábia – Indonézia

A "D" jelű négyesben két hibátlan és két nyeretlen csapat találkozott a második fordulóban. A Bahrein-Katar meccsen a hazaiaknak sikerült otthon tartani a három pontot, így a csoport élére álltak, míg a másik meccsen a nyeretlenek csatáján, Malajzia jobbnak bizonyult Jemen válogatottjánál. Bahrein még gólt sem kapott, Jemen válogatottja pedig nagyon nehéz helyzetbe került.

D csoport: 1. Bahrein 6 pont (3-0) 2. Katar 3 pont (2-1), 3. Malajzia 3 pont (2-3) 4. Jemen 0 pont (1-4),

2013. 02. 06. Katar – Malajzia 2:0 (0:0)
2013. 02. 06. Jemen – Bahrein 0:2 (0:0)
2013. 03. 22. Malajzia – Jemen 2-1 (1-1)
2014. 03. 05. Jemen – Malajzia

Hongkong válogatottja és az Emírségek csapta is otthon tudta tartani a három pontot, a vendég csapatoknak nem termett babér. Vietnam nagyon rossz helyzetbe sordórost, míg az Emírségek hibátlanul vezetik az "E" jelű csoportot.

E csoport: 1. Egyesült Arab Emírségek 3 pont (2-1), 2. Üzbegisztán 1 pont (0-0) 2. Hongkong 1 pont (0-0) 4. Vietnam 0 pont (1-2)

2013. 02. 06. Vietnám – Egyesült Arab Emírségek 1:2 (0:1)
2013. 02. 06. Üzbegisztán – Hongkong 0:0
2013. 03. 22. Hongkong – Vietnám 1-0 (0-0)
2013. 03. 22. Egyesült Arab Emírségek – Üzbegisztán 2-1 (0-1)

VB-selejtezők Óceánia: Új-Zéland nyerte a rangadót, eldőlt minden

Egy fordulóval a vége előtt biztossá vált, hogy Új-Zéland válogatottja lesz az a csapat, mely megmérkőzhet a pótselejtezőn Dél-Amerika küldöttével. A rivális Új-Kaledónia elleni meccs nem volt könnyű, a vártnál nehezebb meccset hozott, míg a fekete bárány Tahiti megszerezte első győzelmét és első góljait.

Az OFC névre hallgató selejtező sorozat egyenes ágon nem ad világbajnoki résztvevőt, hanem a kvalifikáció nyertese pótselejtező párharcot vívhat egy dél-amerikai ellenféllel, mely szintén pótselejtezős helyen végzett. Ez a selejtező sorozat Európához képest roppant előrehaladott állapotban van, hiszen itt már öt forduló lezajlott és a térségből csupán már négy csapat van/volt talpon talpon. Salamon-Szigetek, Új-Kaledónia, Új-Zéland és Tahiti. Ez már a selejtező harmadik szakasza és ebből is csupán egy forduló van vissza, azonban lényegi kérdés már nincsen.

Új-Kaledóniának nyernie kellett volna, ahhoz hogy egalizálja a pontjait Új-Zélanddal szemben. A mérkőzés korai szakaszában megszerezte azonban a vezetést Killen révén a haza csapat, de a vendégek nem vallottak szégyent és a második félidőben sikerült az egyenlítés. Más a döntetlen is nagy bravúr lett volna, azonban a hosszabbítás negyedik percében jött Smith és minden lényegi kérdést eldöntött.

A csoport másik meccsén a csoport fekete báránya Tahiti nagy meglepetésre gólt lőtt, sőt a három pontot is begyüjtötte és ezzel maga mögé utasította Salamon-szigetek együttesét.

A tabellára ránézve jól látható, hogy kettészakadt csoportról van szó, a továbbjutásért csupán két csapat vívott. Az utolsó forduló már csupán barátságos jelleggel bír majd...

OFC 5. forduló

Új-Zéland - Új-Kaledónia 2-1 (1-0)
Gólszerzők: Killen (10.), Smith (90+4.) ill. Lolohea (56.)

Tahiti - Salamon-szigetek 2-0 (1-0)
Gólszerzők: Bourebare (28.), Vallar (83.)

Csoport állása: 1. Új-Zéland 15 p. (15-2), 2. Új-Kaledónia 9 p. (16-6), 3. Tahiti 3 p. (2-11) 4. Salamon-szigetek 3 p. (5-19)