2015. november 30., hétfő

Jamie Vardy mesébe illő története

Napjainkban Jamie Vardy neve folyik a csapból is, s teljesítményét jól tükrözi az is, hogy az Aranylabda lista szűkítésének napján is jut rá idő, hírérték, sőt személy szerint szívesebben írok róla, mint a három nagy jelöltről. Szeretném, ha minél több ember megismerné az ő karrierjét! Következzék egy mesébe illő történet, bemutatjuk Jamie Vardy életét. 

A kezdetek kezdete és a nagy csalódás
Hideg téli napot írtunk, 1987. január 11-én Sheffieldben! Ez a nap Jamie Vardy születésének napja, ekkor azonban még senki sem gondolta, hogy profi labdarúgó lesz a kis Jamieből. Sőt, 16 esztendősen 2003-ban is csak álomnak tűnt, nem, hogy a Premier League, de még a profi karrier is. Vardye ekkortájt a Sheffield Wednesday akadémiáján rúgta a bőrt nagy lelkesedéssel, ám közölték szüleivel, hogy gyermekük túl kicsi, alkalmatlan a labdarúgásra, ezért megválnak tőle. Nem is sejthetjük, hogy mekkora lehetett a csalódottság egy 16 esztendős ifjúban, ezt ő maga tudná csak elmesélni, ám tény ami tény, maradt az amatőr labdarúgás, s a nyolcadosztályú Stocksbridge Park Steel csapata. A "kis" Vardy idő közben aztán 178 centi magasra cseperedett, s gyári munkára kényszerült annak érdekében, hogy legyen egy kis pénze.

Felgyorsultak az események
Talán már maga Vardy is beletörődött a sorsába, hiszen 23 esztendős volt, s még mindig amatőrként szerepelt az angol nyolcadosztályban. Jött azonban egy lehetőség, a hetedosztályban szereplő Halifax Town vezetőségétől, Vardy belement a váltásba, adott egy esélyt magának, s utólag visszatekintve milyen jól is tette ezt. Igaz csak egy osztálynyi különbség volt korábbi csapatához képest, ám a ligában az év játékosának választották azt követően, hogy 27 góllal zárta első és egyben utolsó szezonját a Halifax színeiben. A hatodosztályt mint lépcsőfok kihagyta, az ötödosztályú Fleetwood Town vitte el, mellyel kiharcolta a feljutott, a sikerből  31 góllal vette ki a részét. 

Rekordösszeg egy amatőrért, az áttörés pillanata
A 2012-es naptári esztendőt tapostuk, a Championshipben (másodosztályban) szereplő Leicester City pedig felfigyelt Vardy produktumára. A klub játékosmegfigyelői látták benne a lehetőséget, így javaslatukra a klub rekordot jelentő 1 millió fontot adott Vardy játékjogáért a Fleetwood Town csapatának. Amatőr játékosért Angliában még soha nem adtak ekkora összeget. Ez volt a fordulópont, a szerződés aláírása, amikor azt mondhattuk, hogy profi lett az amatőrből, a kis srácból, akit a Sheffield Wednesday alkalmatlansága miatt elküldött edzéseiről. Ekkor azonban még ott volt a legnagyobb feladat Vardy előtt, bizonyítani rátermettségét, s meghálálni a  belé plántált bizalmat.

Minden kezdet nehéz, ez is az volt...
Nagy szintet ugrott Vardy, megváltozott az egész élete, életvitele egyik pillanatról a másikra. Eddig is az élete volt a foci, most azonban már a hivatásává is vált. Új társak, új közeg, maga a profizmus, edzésmunka béli különbségek, mindent meg kellett szoknia. Első szezonja ennek jegyében telt, 26 mérkőzésen kapott lehetőséget, s mindössze 4 alkalommal talált az ellenfelek kapujába. A 2013-2014-es évad azonban már más alapokon nyugodott minden, a Leicester City a feljutásért küzdött, Vardy pedig a hátára vette a csapatot, a közönség kedvence lett. Végül 16 gólig jutott, csapata pedig megváltotta a Premier League tagságot. Belekóstolni a világ egyik, ha nem a legjobb bajnokságának légkörébe, igazi jutalomjátéknak tűnt, ez azonban már a következő bekezdés...

A Premier Leagueben 
A legnagyobbak között nem teljesített jól a Leicester, úgy tűnt, tényleg csak jutalomjátékról van szó, s a gárda egy évnyi tagság után visszasüllyed a másodosztályba. A sikeredző Nigel Pearson azonban felrázta csapatát, mely olyan végjátékot futott, melyre senki nem számított. Utolsó tizenöt mérkőzésén remekelt a csapat, de ha csak az utolsó tíz forduló alatt megszerzett pontokat nézzük, a később bajnoki címet nyerő Chelsea mögött második volt a csapat mindössze egy pontnyi lemaradással. Jamie Vardy 5 góllal zárta első szezonját a legnagyobbak között, a sikeredző Nigel Pearson pedig leköszönt, átadta a helyét az olasz sikeredzőnek, a szaktekintélynek számító Claudio Ranierinek. 

Claudio Ranieri és a kiteljesedés  
Elérkeztünk a jelenbe, 2015-2016, egy hatalmas sorozat kezdte. A Leicester City 14 forduló után harcban van a bajnoki címért, s több sztárcsapatot megfricskázott, míg Jamie Vardy 14 gólnál tart, vezeti a Premier League góllövőlistáját toronymagasan, s a hétvégén a Manchester United ellen szerzett góljával egy olyan rekordot adott át a múltnak, melyről azt gondoltuk, hogy nagyon sokáig még megdönthetetlen lesz. Korábban Ruud Van Nistelroy a Manchester United színeiben tudott zsinórban tíz mérkőzésen eredményes lenni, Vardy most a 4. forduló óta nem hagyta el a pályát rúgott gól nélkül, így az új rekord az övé, immáron zsinórban 11 mérkőzésen talált be. Sorozatát hétvégén a Swansea ellenében folytathatja, vagy éppen szakíthatja meg. Piaci ára borzasztó gyorsan emelkedik, sokszorozódik, s természetesen a pletykák is megszaporodtak vele kapcsolatban. Egy azonban biztos, Claudio Ranieri nagyon megtalálta a helyét, az olasz szakember keze alatt teljesedett ki. Idén bemutatkozhatott az angol nemzeti csapatban, s úgy fest, hogy törté a Franciaország  és a kontinenstorna címszóval is bővülhet majd. Azt, pedig, hogy akkoron kinek a játékosa lesz, előre nem tudhatjuk, egyes pletykák már arról szóltak, hogy a Real Madrid már most télen megszerezné, de a Borussia Dortmund is szívesen látná a soraiban.

Kíváncsian várjuk a Vardy-story következő fejezeteit...

Őszi Ádám

Aranylabda: Három fősre szűkült a jelöltlista!

Hétfőn a kora délutáni órákban szőkítették az év legjobbjainak járó díjak eddigi bő listáját, s immáron minden kategóriában csak hárman állnak versenyben, így az Aranylabdáért, a legjobb edzőnek járó díjért, a legszebb gólért és a női kategóriában osztott elismerésekért egyaránt. A legfőbb kérdés, mely mostantól a labdarúgó közeget foglalkoztatja nem más, mint? Messi, Neymar, vagy Cristiano Ronaldo!? 

Vasárnap este még 23 labdarúgó volt esélyes a 2015-ös Aranylabdára, mostanra azonban már tudjuk, hogy nem született meglepetés, a szűkített három fős listán két katalán, s egy madridi labdarúgó maradt, ahogyan azt várni lehetett, Messi és Ronaldo mellé Neymar férkőzött idén. 

Hogy ez a realitás talaja-e? Nos, relatív a dolog, sok a magát szurkolóként önkéntes szakértőnek aposztrofáló futballbarát, illetve az a tény is ott lebeg az éterben, miszerint a korrupció virágzik az életben, ez pedig a labdarúgást és annak legfelsőbb vezetését is megingatta már idén. Ki, mivel ért egyet? Azt kell, hogy mondjuk, relatív, de nem számít, ugyanis ezek puszta tények, melyek immáron megváltoztathatatlanok. Nem, nem fért fel a listára CR-t nem tudta letaszítva Luis Suarez, vagy éppen Robert Lewandowski, akit titkon odavártak páran a portugál helyére.

Az év edzője díj jelöltei között újfent ott van Pep Guardiola, míg Lionel Messi a Puskás-díjra jelölt találatok között is megtalálható, ezt a három gólt később egyesével bemutatjuk. Ami a női vonalat illeti, számomra ez egy kicsit ingoványos terület, kollégám Gavalovits Sándor jobban tudna állást foglalni, lévén ez az ő szakterületének számít. 

A 2015-ös FIFA Aranylabda jelöltjei: 
Cristiano Ronaldo (portugál/Real Madrid)
Lionel Messi (argentin/Barcelona)
Neymar (brazil/Barcelona)


A 2015-ös év legjobb edzője díj jelöltei:
Pep Guardiola (spanyol/Bayern München)

Luis Enrique (spanyol/Barcelona)
Jorge Sampaoli (argentin/chilei válogatott)

A 2015-ös év legjobb női labdarúgója cím jelöltei:
Carli Lloyd (amerikai/Houston Dash)
Mijama Aja (japán/Okayama Yunogo Belle)
Célia Sasic (német/1.FFC Frankfurt)

A 2015-ös esztendő legjobb edzője díj jelöltei női csapatkategóriában: 
Jill Ellis (amerikai/amerikai válogatott)
Mark Sampson (walesi/angol válogatott)
Szaszaki Norio (japán/japán válogatott)

A Puskás-díj jelöltei 
Alessandro Florenzi (olasz/AS Roma)
Wendell Lira (brazil, Goianésia)
Lionel Messi (argentin, Barcelona)

Őszi Ádám

MLS: Kevés volt a nagydöntőhöz a Red Bulls győzelme

Mire nyugaton elharsant a visszavágó megkezdését jelző sípszó, addigra keleten már eldőlt, hogy a Portland Timbers lesz a finalista. A Crew két gólos előnnyel érkezett a Red Bulls Arénába, s bár vereséggel búcsúzott, ezt egyetlen Columbus szurkoló sem bánta, csapatuk ugyanis megőrizte a hazai pályán megszerzett előnyt, melyből Marsch csapata csak faragni tudott. 

New York Red Bulls - Columbus Crew 1-0 (0-0)
Helyszín: Harrison, Red Bulls Aréna: 25219 néző; Vezette: B. Toledo
Gólszerző: Abang (90+3.) ill. -

Noha a visszavágó toronymagas esélyesének számított a Red Bulls, a két gólos hátrány, idegenben lőtt gól nélkül igen hathatósnak tűnt. Egy Crew találat könnyen a párharc végét eredményezhette volna, így taktikusan, a védelemre is ügyelve kellett játszania Marsch csapatának. Hathatós mezőnyfölény és kísérleti mutató, ez jellemezte a hazai csapat produktumát, ám ezt a sportágat gólra játsszák, Clark szépen lehúzta a rolót. Emellett pedig azért a vendégeknek is akadt lehetősége, de Robles is jól tette a dolgát a gólvonalon. Sőt, a 8. percben bravúrt kellett bemutatnia Kamara lövésénél, hamarjában meleg volt a pite. Alaphelyzetben a 2-0 "csak" a hosszabbításra lett volna elég, 3-0 kellett volna a fordításhoz, ám ha a Crew betalál, a Red Bulls számára már csak négy gól jelentett volna továbbjutást. Bizonyára érzik a súlyát annak, hogy kapott gól nélkül, egy szinte tökéletes meccsre lett volna szükség. Bár sokkalta több lövési kísérletet mutatott fel a Red Bulls, ezek kevésbé voltak említésre valóak, mint a Crew kontrái, melyek többször ültek, s nagy veszélyt jelentettek. Robles volt az, aki meccsben tartotta a Red Bullst, a 38. percben is hatalmasat védett. 

A fordulást követően sem volt sok nagy hazai lehetőség, igaz a Crew kontrái is elmaradtak, veszélytelenebbé váltak, igaz az idő az ő malmukra dolgozott. Kljasten 73. percben elengedett kellemetlen lövésénél Clark résen volt, így szögletre mentett a vendégek hálóőre. A végjátékra sem érkezett meg az első Red Bulls gól, elkeseredett támadásokat, s elemeire eső védelmet láthattunk, melyen mint forró kés a vajon lehetett áthatolni, ennek pedig majdnem meg is lett az eredménye, ám a vendég gól elmaradt. A ráadásban tűzijáték alakult ki a Crew kapuja előtt, melynek végén Abang a kapuba csúsztatott, s még másfél perc hátra volt a ráadásból. A vége roppant meleg volt, csupán a kapufa állt a hosszabbítás útjába, Clark már verve volt, ám a hazai kapuvas a vendégek oldalára állt. A hármas sípszó a Columbus Crew nagydöntőbe jutását jelentette.

A nagydöntőt december 6-án vasárnap rendezik a Columbus Crew stadionjába, az ellenfél az FC Dallast kiejtő, Portland Timbers lesz.

Őszi Ádám

MLS: Első nagydöntőjére készülhet Tom Hansk kedvenc csapata

Megnyerte a keleti főcsoportdöntőt Tom Hanks kedvenc labdarúgócsapata, a Portland Timbers, mely ezzel történelmet írt, először lesz résztvevője a nagydöntőnek. A hazai pályán megszerzett előnyét megtartotta Porter csapata, bár volt pillanat, amikor meleg volt a pite. 

FC Dallas - Portland Timbers 2-2 (0-0)
Helyszín: Frisco, Toyota Stadion: 20966 néző; Vezette: I. Elfath
Gólszerzők: Hollingshead (68.), Perez (73.) ill. Adi (54.), Melano (90+5.)
Tj: a Portland Timbers 5:3-as összesítéssel

Kemény mérkőzésre volt kilátás, ráadásul mindenki tudta, hogy a Dallas idegenben lőtt gólja még nagyon sokat jelenthet a végelszámolásban, így a Timbers számára is fontos volt, hogy ezt megtegye a Toyota Stadionban. Szűk negyed óra után, ez akár meg is lehetett volna, ám Gonzalez bravúrosan hárítani tudott, ezzel őrizve a hazai reményeket. Az első valamirevaló hazai helyzetre bő fél órát kellett várni, ám ahogyan Gonzalez, úgy a túloldalon Kwarasey is résen volt, s hatalmas reflexvédést mutatott be egy tiszta, közeli fejesnél. Ezzel gól nélküli döntetlenre hozták a csapatok, a kapusok az első felvonást.

A fordulást követően aztán megszaporodtak az események, az 54. percben egy szélről beadott labdával Adi fordult meg, s lőtt a hálóba mintegy kilenc méterről, ezzel megszerezte azt a bizonyos idegenben lőtt gólt, mellyel a Dallas is rendelkezett az odavágót követően. Ekkor azt hihettük volna, hogy megrogyik Pareja csapata, ám nem így lett. A 68. minutumban egy zseniális löbbölés Hollingshead lábát találta meg, a labda pedig egy elegáns és egyben hanyag mozdulatot követően pihent meg a hálóban. Ez önmagában még kevés lett volna, ám Perez újra betalált a szezon során immáron sokadszor, a 73. percben pokolivá vált a hangulat, a sebzett vad megérezte a vérszagot. Egy gól, csak egy gól, ennyi kellett volna a hosszabbításhoz a Dallas számára, így mindent egy lapra feltéve, védelmét feladva támadott a hazai csapat, melyet Gonzalez tartott meccsben, amikor egy kiugratást követően lecsente a labdát a kilépő támadó lábáról. A Dallas számára a ráadás második percében adatott meg a meccslabda, ám egy védekező játékos bele tudott blokkolni a lövésbe, melyből így csak szöglet lett. Az i-re a pontot a ráadás harmadik percében beálló Melano tette fel az utolsó másodpercekben, egy testcsellel elküldve védőjét, majd a kapust is és az alapvonalról külsővel a kapuba pöckölt. 

Ezzel a Portland Timbers története során először készülhet nagydöntőre, ellenfelük a New York Red Bullst búcsúztató Columbus Crew lesz.

Őszi Ádám

2015. november 28., szombat

Bundesliga: Dupla nulla, hibátlan védelmek a nyitányon

Nem hozott túl közönségszórakoztató mérkőzést a Darmstadt és az 1. FC Köln összecsapása a német élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Bundesliga) 14. fordulójának péntek esti nyitómérkőzésén. Olyan se színe, se szaga, idegenben jó az iksz, újoncként pedig minden pont számít értése lehetett az embernek. 

Darmstadt - 1. FC Köln 0-0
Gólszerzők: - ill. - 

A vendég Köln mindvégig nagy mezőnyfölényben játszott, ám kapuja előtt remekül tömörült a Darmstadt, mely inkább kontrákkal operált volna, ám ezekben a próbálkozásokban nem sok átütőerő volt. A két kapuvédő Mathenia és Horn akár a napi sportsajtót is kiolvashatta volna a gólvonalon, ugyanis a csapatok ha kísérleteztek is, roppant pontatlanok voltak. A hazaiak a kilencven perc során egyszer, míg a vendégek kétszer találták el a hálóval lefedett területet, ám ekkor a kapuvédők jól tették a dolgukat. A magyar származású, osztrák válogatott védő Garics György végigjátszotta a mérkőzést, melyet sárgával fejezett be. 

Őszi Ádám

2015. november 26., csütörtök

BL: Kilenc hely már elkelt! - Íme a továbbjutók

Túl vagyunk 5 fordulón, ami a Bajnokok Ligája idei csoportküzdelmeit illeti, s a 16 továbbjutást érő hely közül 9 már eltelt. Nézzük, hogy melyek azok a csapatok, akik hátradőlhetve várhatják a végső fordulót, s kik azok, akik számára hatalmas téttel bír majd az utolsó játéknap. 

Négy csapat már biztos kiemeltként várhatja a sorsolást, megnyerte csoportját. Három sztárcsapat neve nem számít meglepetésnek, ám a Zenit igen is a meglepetés kategóriába sorolható. Nem is feltétlenül a továbbjutása miatt, hanem azért, mert a mezőnyben egyedüliként hibátlanok még.

Biztos csoportelsők - kiemelt lesz (4): Real Madrid, FC Barcelona, Bayern München, Zenit

A Paris Saint-Germain kvartettjében a továbbjutó helyek és azok sorrendje is eldőlt, a Real Madrid jobb az egymás elleni összevetésben, így egyedüliként a mezőnyben a franciák biztos továbbjutónak és biztos csoport másodikoknak mondhatják magukat. Bizonyára minden kiemelt csapat szívesen elkerülné őket...!

Biztos csoport második - nem lesz kiemelt(1): Paris Saint-Germain

Négy olyan együttes van, mely már továbbjutott, ám csoport riválisával szemben még nem tudott dűlőre jutni, ami az első helyet és a kiemelést illeti. Nagyon nem mindegy, hogy ki hova kerül, ezt láthatjuk a mostani nevek és az előző évek alapján egyaránt.

Biztos továbbjutó - helyezése még változhat (4): Benfica, Atletico Madrid, Juventus, Manchester City

Milyen szép szám a 13, avagy ennyi klub pályázik a fennmaradó 7 helyre. Rezeg a léc erősen a Manchester united és az Arsenal lába alatt is, de még a Chelsea sem érezheti magát biztonságban.

Akik még pályáznak a továbbjutást érő helyekre (13): Wolfsburg, PSV, Manchester United, AS Roma, Bayer Leverkusen, BATE Boriszov, Olympiakos, Arsenal, Porto, Chelsea, Dinamo Kijev, Gent, Valencia

Tíz csapat számára biztosan befejeződik sorozat, ám nem mindegyikük számára lesz tét nélküli az utolsó kör, ne feledjük, hogy a csoportok harmadik helyezettjei az Europa Ligában folytathatják.

Akik számára már biztosan a csoportkör jelenti a végállomást (10): Shakhtar Donetsk, Malmö, CSZKA Moszkva, Galatasaray, Astana, Borussia Mönchengladbach, Sevilla, Dinamo Zagreb, Maccabi Tel Aviv, Lyon

Őszi Ádám

2015. november 24., kedd

Carles Puyol új szerepkörben

Két fajta labdarúgó létezik, az egyik, aki a profi karrier után eltávolodik a labdarúgástól, a közegtől, melyben addig élt, illetve vannak azok akik szeretett sportáguk berkein belül végeznek szakmai tevékenységet legyen az játékosügynök, megfigyelő, vagy éppen edző. Carles Puyol esetéében immáron tudjuk a választ, az FC Barcelona 2014-ben visszavonuló csapatkapitánya nem tud meglenni a labdarúgás közege nélkül, s első körben játékosügynöknek állt, immáron pedig meg is van első pártfogoltja, korábbi csapattársa Marc Bartra, akinek nevéhez mindjárt párosíthatunk is egy kis pletykát. 

A 24 esztendős középső védő nemrégiben szakított korábbi ügynökével, s egykori csapattársát fogadta maga mellé. Bartra helyzete nem egyszerű, hiszen már jócskán belépett abba a korba, amikor egy labdarúgót már nem tehetségként emlegetünk. Nyilvánvalóan mindenki játéklehetőségre vágyik, ez pedig az FC Barcelona berkein belül nem túl sokszor adatik meg a számára, avagy Pique, Mascherani, Vermaelen és Mathieu mögött mondhatjuk, hogy csak ötödik a csapatrangsorban. Ezt az is jól mutatja, hogy bár a nyáron távozni akart, meggyőzték, ám csupán tíz meccsen jutott szóhoz, mindössze 600 játékperce van, a Real Madrid ellen pedig legutóbb a keretben sem volt.

Bartra piaci értékét a nívós német szaklap a transfermarkt.de 12 millió euróra taksálja, s a nyáron állítólagosan hatalmas volt az érdeklődés iránta. Most a legfrissebb hírek szerint a Manchester United került a látképbe, a zsurnaliszták pedig már meg is találták a közös pontot, ami nem más, mint Puyol, avagy a legendás védő remek kapcsolatot ápol egykori trénerével, a jelenleg a Vörös Ördögöket irányító holland szaktekintéllyel. Van Gaal éppen építi a jövő csapatát Manchesterben, kérdés, hogy a képletben helyet kap-e majd Bartra.

Őszi Ádám

Átigazolásfigyelő: Aubameyang kérői

A világ egyik legjobb formában lévő támadója jelen pillanatban a Borussia Dortmund gólfelelőse, a gaboni válogatott Pierre-Emerick Aubameyang. A gólok és a remek forma remek sajtóvisszhangot, egyre több figyelmet és kérőket eredményez. Újabb sága van kialakulóban, az utóbbi években Götze, Lewandowski és Reus esetében is emlékezhetünk sok-sok pletykára, a történésekkel a tényekkel pedig bizonyára mindenki tisztában van. 

Nincsen egyszerű helyzetben a BVB, ugyanis a klub nem tartozik a legtehetősebb csapatok közé, ezáltal pedig kiszolgáltatott a pénzügyi színtéren. Nem tud olyan vonzó kontraktust ajánlani játékosainak, mint az esetleges kérők. Itt jön képbe az adott játékos klubhűsége, pénzéhsége s egyénre szabottan a motivációs gondolkodásmódja.Az előttünk álló hetekben, hónapokban, s ha nem is a téli átigazolási szezonban, de nyáron választ kapunk arra, hogy Aubameyangra a fent említettek miként vonatkoznak.

Hol van már a tavalyi hó...
Na és hol van a tavalyelőtti és az azelőtti, avagy az AS Monaco és az AC Milan klubvezetői most foghatják a fejüket, hogy anno nem ismerték fel a gaboniban rejlő lehetőséget, s ingyen vagy éppen aprópénzért túladtak rajta. Hol vannak már a St. Etienne színeiben eltöltött évek, s hol van már az a jeles dátum, amikor Aubameyang 13 millió euró ellenében a BVB játékosa lett. 

2013/2014, avagy az első szezon a Dortmund színeiben: 48 mérkőzés - 16 gól - 5 gólpassz
2014/2015, a szezon amikor már tudni lehetett, csillag születik: 46 mérkőzés - 25 gól - 11 gólpassz
2015/2016, avagy a jelen, egy klasszis kiteljesedése: 21 mérkőzés - 23 gól - 5 gólpassz

S, itt meg kell jegyeznünk, hogy még a szezon felénél sem járunk. A fejlődés megkérdőjelezhetetlen, Pierre-Emerick Aubameyang a Borussia Dortmund húzóemberévé lett, ez pedig magában hordozza a problémát, melyet kérők címszó alatt aposztrofálhatunk.

A gond és a pénz együtt jár
Sok-sok pletyka kering az internet éterében, megéri az ember kiszűrni a komolyabbnak tetszőket, illetve azokat, melyek több forrásból vannak megerősítve. Illetve azért tudni lehet, hogy a nemzetközi sajtóorgánumok közül melyik mennyire megbízható. Aubameyang révén most három klubot szeretnénk kiemelni, avagy az FC Barcelona, az Arsenal és a Chelsea is kacérkodik a támadó megszerzésének gondolatával.

Barcelona: A katalánokat gyakorlatilag ki is lehet húzni gondolatban, nehéz elképzelni, hogy a Messi - Neymar - Suarez trió mellett még egy ilyen kvalitásokkal bíró labdarúgót foglalkoztatna a klub. Addig, míg ők hárman a Barca alkalmazásában állnak, aligha érkezik Aubameyang léptékével bíró csatár. Persze soha se mond, hogy soha, a labdarúgásban minden megtörténhet, a pénz nagy úr, s a tényt ne feledjük, Enrique mindenáron támadót akar venni, ugyanis Munir és Sandro nem felel meg a klub kvalitásainak. Hiába, Alexis Sanchez és Pedro azért magasra tette azt a bizonyos szintet.

Arsenal: Az Emiratesben kulcskérdés, hogy tud-e Wenger minőségi támadót igazolni. Ezen múlhat a szezon, az, hogy végül hosszú idő után sikerül-e visszaülni a Premier League trónjára. Giroud önmagában kevés befejezőcsatárként. Noha, a transfermarkt.de az Ágyúsokat nem említi, több angol sajtóorgánum is foglalkozott már a lehetőséggel, s azt is megemlítik, hogy londoni belháborúvá nőheti ki magát az Aubameyang ügy...!

Chelsea: Nem csak az Emiratesben, de a Stamford Bridgen is szívesen látnák a gabonit. A legfrissebb hírek szerint Mourinho igen jelentős összegeket mozgatna meg az ügy  érdekében. Hajlandó megfizetni a klubot, s olyan kontraktust kínálni a játékosnak, melyen sokan nem gondolkoznának el. Halkan megjegyezzük, hogy rá is férne az erősítés a londoni kékekre, Pedro és Diego Costa jelenleg együtt nem ér egy fél sztárcsatárt sem.

Őszi Ádám

Footgolf: Klubváltás, célok, világbajnokság! - exkluzív interjú

A hétvégén került megrendezésre a Hinora Winter Tour második állomása, melyet mind felnőtt, mind pedig abszolút kategóriában Varga Gábor a nemrégiben alapított Royal Footgolf Club új igazolása nyert meg. Gábor a sportág zászlós hajójának számít honi szinten, s készségesen válaszolt a FociClub.hu kérdéseire. Szóba került a "debütálás" és a hétvégi diadal, a klubváltásának okai, a megnevezett célok, s azt is megtudhattuk, hogy végül ott lesz-e az argentínai világbajnokságon, mely a sportág történetének eddigi legnagyobb mérföldkövének számít.  

-  Gratulálok, ezt nevezik sikeres bemutatkozásnak egy új klubban! Milyen volt az első versenyed a Royal Footgolf színeiben?
- Hivatalosan már az első fordulóban, a budapesti versenyen is a Royal Footgolf Club színekben indultam két héttel korábban. Noha a  vezetők szerették volna megvárni, amíg a klub kommunikációs csatornáin is be tudják jelenteni az érkezésemet. Azonban a Hinora Winter Tour állomásain, -első alkalommal- már a csapatok közt is folyik a pontgyűjtögetés, nem szerettünk volna egyből hátrányba kerülni a többi csapattal szemben. (A csapatversenybe csapatonként maximum 4 fő legjobb eredménye számít, itt máris hátrányban vagyunk, hiszen nálunk jelenleg 3 fő tud pontokat gyűjtögetni)

A kérdés nyilván a tegnapi győzelmemre vonatkozik,(az első fordulóban holtversenyben a 4. helyre értem oda), és azt kell mondjam, ebben az évben nem nagyon volt részem sikerekben...! Valami kis plusz mindig hiányzott a játékomból, vagy ha nekem jól ment, akkor egy ember biztos volt, aki "extrábbat" ment. Ez a zirci pálya egyébként a kedvenceim közé tartozik már most is. A FOB versenysorozat zirci állomásán egy 3. helyet tudtam szerezni, úgyhogy mondhatom, hogy számomra kedves ez a helyszín.

Tegnap a hideg, és az erős szél megnehezítette a játékosok dolgát, de egy kiegyensúlyozott játék segítségével oda tudtam érni a dobogó legfelső fokára, felnőtt és abszolút kategóriában is. Szoros volt, hiszen a Budapest Footgolf Team játékosai közül ketten is "extrát" mentek, par -5 ös eredménnyel, ami jelen körülmények közt szintén megsüvegelendő, ezúttal is gratulálok nekik.

Miért döntöttél a váltás mellett, és miért éppen az újonc csapathoz, a Royal Footgolf Clubhoz szerződtél?
- Egy hosszú sztori vége lett az, hogy elhagytam a Ferencvárost. Nagyon sokat gondolkoztam, hogy mi lenne a helyes döntés, hiszen labdarúgás terén a Fradi a mindenem, de sajnos Footgolf szinten nem úgy alakultak a dolgok ahogy az indult, és ahogy terveztem, így hát egy elvi kérdés vége lett a távozásom!Amit egy pillanatig sem bántam meg, hiszen úgy tűnik jó helyre és jókor érkeztem!

És, hogy miért a Royal? - Nos, itt van ugye mindjárt Hrutka Jani, akinek tizenpár éve a televízió előtt szurkoltam, hogy a Bajnokok Ligájában minél tovább meneteljen a Fradival, vagy épp a románoknak lőjön hatalmas szabadrúgás gólt. Megtisztelő egy klubban játszani vele. A sportigazgatói titulust viselő Hinora Ferencet is meg kell, hogy említsem, aki olyan feltételeket ajánlott, amit nem lehetett visszautasítani. A célok és a küldetés amit megfogalmazott, szintén nagyon szimpatikusak, örömteli hogy részt vehetek benne. Ezúton is köszönöm nekik, hogy a jelenlegi footgolfos közegből éppen engem szemeltek ki.

- Milyen célokat tűztél ki magad elé? 
- Céljaim közt rövid távon szerepel az, hogy a téli bajnokságban a dobogón végezzek. Nyakunkon az argentínai világbajnokság, amivel kapcsolatban még reális célt, -amivel elégedett is lennék- nem sikerült megfogalmaznom. Hosszabb távon a 2016-os Magyar Bajnokságban szeretnék az első tízbe kerülni, ami cseppet sem tűnik könnyű feladatnak, hiszen kellően sok jó játékos van a honi mezőnyben. Ide tartozik még, hogy a klub céljait közösen sikerüljön megvalósítanunk, nevezetesen, hogy teljesen új játékosokat vonjunk be szeretett sportágunkba, akik azonosulni tudnak a Royal elveivel, szabályaival!

- Mik a csapat hosszútávú céljai?
- A csapat hosszú távon szeretné megmutatni azt, hogy a Footgolf játékosok semmivel sem "rosszabbak" mint a golfosok. Szeretnénk az új játékosoknak, és a golfpálya tulajdonosoknak is bebizonyítani, hogy egy footgolfos is lehet úriember. Követendő példa és jó irány a Budapest Footgolf Team is, az összetartásával, az egységességével, a megjelenésükkel és nem utolsó sorban a játékukkal. De említhetném a Hole Hunters csapatát is, akik szintén nagy létszámban, és kulturáltan viselkedve mutatnak jó példát...! Úgy gondoljuk, elengedhetetlen a sportág fejlődése szempontjából, hogy új játékosok jöjjenek, belőlük akár új csapatok alakuljanak, és minőségi tömegesítés valósuljon meg.

- Bár kvalifikáltál, korábban úgy volt, hogy nem utazol a világbajnokságra! Hogyan áll most ez a projekt?
- Ott leszek Argentínában, amiért szintén óriási köszönettel tartozom a csapatomnak, akik lehetővé tették nekem az utazást. Magyar füleknek szokatlanul nagy összegről van szó, úgyhogy lesz mit ledolgoznom az előttem álló versenyeken! Fantasztikus élmény lesz, a 300 fős mezőnnyel napokon keresztül játszani, és részt venni a sportág ezen történelmi mérföldkövén. Abban biztos vagyok, hogy a kinti körülmények hibátlanok lesznek, úgyhogy egy kifogást már előre ki tudunk zárni.../

Őszi Ádám

Átigazolásfigyelő: A Fradi első téli igazolásról írnak

Ahogy közeledünk az átigazolási időszak nyitásához, úgy jönnek a pletykák és nem csak a nemzetközi, hanem a honi színtéren egyaránt. A bosnyák sajtó kész tényként közli a bajnoki éllovas Ferencváros első téli igazolását. 

Két bosnyák lap, a sport1.ba és a sportprimus.ba is tényként közli, hogy a télen a Zeljeznicar jobb oldali szélsője a magyar fővárosba, pontosítva a Ferencvároshoz szerződik. A 27 esztendős Ognjen Djelmicet a bosnyák csapat legjobbjaként emlegetik, s megjegyzik, hogy bár korábban arról volt szó, hogy a felek hosszabbítanak, ez dugába dőlt, így Ognjen Djelmic a télen szabadúszóvá válik. Szerződése 2016. január 31-én lejár, így a magyar bajnokaspiráns átigazolási díj ellenében köthet megállapodást a korábbi utánpótlás-válogatott labdarúgóval.

A szóban forgó bosnyákra minden magyar szurkoló emlékezhet, ugyanis a két csapat az Europa Liga selejtezőpárharca során találkozott, Djelmic pedig be is talált Dibusz hálójába. A 27 esztendős szélső, aki egyébként védekező középpályásként is szokott szerepet kapni a szezon egészét figyelembe véve 23 mérkőzésen 9 gólnál tart, s kirobbanthatatlan klubcsapata kezdőjéből. 

Őszi Ádám

2015. november 23., hétfő

Házon belül tárgyal a Chelsea

Nem csak új játékosok megszerzése a cél az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban (Premier League) szereplő Chelsea berkein belül. A legfrissebb hírek szerint új szerződést kaphat a csapat egyik húzóembere. 

A londoni kékek idei szezonjáról örömódákat csakis a riválisok szurkolói zenghetnek, a Stamford Bridge népe elég komor időket él meg Jose Mourinho uralkodása alatt. Bár a keret nem változott, a bajnoki címvédőnél mégis hatalmas törés következett be, melynek okait nem igazán lehet tudni, csak különféle összeesküvés elméletekre hagyatkozhatunk. 

Pletykákat már hallhattunk, azok alapján a Chelsea aktív részese lehet az átigazolási piacnak, ám nem csak a külpolitikára, a belügyekre is figyelni kell, a klubvezetés pedig előrelátó. A csapat brazil klasszisa Willian a legjobbak közé sorolható idén, szabadrúgásaiból és idei góljaiból pedig igen látványos videót lehetne összeállítani. Új szerződésről, kontraktusváltásról ír az angol sajtó.

Jelen állás szerint a brazil válogatott szélső 2018 nyaráig érvényes szerződéssel rendelkezik, ennek lejárta még odébb van, de hosszútávú tervek esetén ezt is lehet módosítani, a hangsúly azonban úgy hírlik a fizetésen van, melyet megemelnének annak érdekében, hogy az esetleges kérők zárt kapukat döngessenek a játékosnál. 

A 27 esztendős labdarúgóra a Shakhtar Donetsk figyelt fel, s fizetett érte elég hathatós 14 millió eurós összeget még 2007-ben. A Corinthians kasszája szépen gyarapodott, igaz már akkor is 11 millióra taksálták Willian piaci árát, akinek ezzel beindult európai karrierje. A hosszan tartó ukrán légióskodás aztán oroszra változott, 2013-ban az Anzhi Mahacskala 35 milliót fizetett érte, mely tíz millióval több volt akkori piaci értékénél. Azt, hogy a dagesztáni klub hogyan ment tökre bizonyára mindenki ismeri, a kialakult helyzettel pedig a Chelsea remekül élt, s közel piaci értékével megegyező összegért 35,5 millió euróért megvásárolták Willian játékjogát, aki azóta a Premier Leagueben rúgja a bőrt, s egyre jobb mutatókkal rendelkezik. 

Őszi Ádám

MLS-rájátszás: A döntő küszöbén a Portland Timbers!

Nyugaton a New York Red Bulls és a Columbus Crew, míg keleten a Portland Timbers és a z FC Dallas mérkőzött meg a főcsoport-fináléban, melynek odavágóit rendezték a hétvégén. Sok babér nem termett a vendég csapatok számára... 

Portland Timbers - FC Dallas 3-1 (1-0)
Helyszín: Providence Park: 21144 néző; Vezette: T. Unkel
Gólszerzők: Ridgewell (23.), Asprilla (53.), Borchers (90+1.) ill. Texeira (62.)

1. félidő: A Columbus Crew és a New York Red Bulls összecsapása egy történelmien gyorsra sikeredett góllal kezdődött, s a Portland Timbers is csattanós kezdést aposztrofálhatott volna, ám a 23. másodpercben Gonzalez a vendégek hálóőre hatalmasat védett. Hatalmas lendülettel kezdte a meccset a hazai csapat, melyet tüzelt a hazai közönség, a lelátón újfent pokoli hangulat volt, a mai napig tartom magam hozzá, hogy a Providence Park a leghangulatosabb katlan az MLS-ben. Elképesztő az a szurkolói kultúra, ami kialakult. A 4. minutumban kis híján a középkezdésre mutatott a bíró, ám Gonzalez kiejtett labdája csak érintette a gólvonalt, át nem haladt rajta. Az alapszakaszt megnyerő Dallas igazból csak pislogott, kapura sokkalta veszélyesebb volt a Timbers. A 23. percben aztán góllá érett a fölény, egy szöglet után lefejelt labdára Ridgewell reagált a leggyorsabban. Az első említésre méltó vendég helyzetre szűk fél órát kellett várni, egy szélről történő betörést követően sarokkal próbálták meg bevenni a hálót, ám a kivitelezésbe hiba csúszott. A 35. percben Gonzalez védett egy fejest, ezzel meccsben tartva csapatát.

2. forduló: A fordulást követően gyorsan kettőre növelhette volna előnyét a hazai csapat, egy szöglet utáni fejest ismételten Gonzalez tolt kapu mellé. Az 53. minutumban már nem volt azonban Gonzalez védés, Asprilla a felsőlécet érintve lőtt a felső sarokba. Érezte a bajt a Dallas, s kicsit megpörgették a meccset, Kwarasey fogott egy ziccert, ám pár perccel később ez már nem sikerült, Texeira pörgetése a hálóban talált nyugovóra. Ez a szűk vereség még belefért volna egy idegenben lőtt góllal, a Timbers azonban hathatósabb előnyt szeretett volna kiharcolni, ez pedig sikerült is, a ráadás első másodperceiben Borchers kotorta a játékszert a hálóba egy szögletet követően. Kemény visszavágóra van kilátás, az a bizonyos idegenben lőtt gól még sokat számíthat a végelszámolásban.

Őszi Ádám

MLS-rájátszás: A kiesés küszöbén a Red Bulls!

Immáron a főcsoportok fináléjának odavágóit rendezték az MLS-ben, avagy nyugaton a Columbus Crew és a New York Red Bulls volt még érdekelt. Thierry Henry korábbi csapata nagyon nehéz helyzetbe került a visszavágót megelőzően. 

Columbus Crew - New York Red Bulls 2-0 (1-0)
Helyszín: MAPFRE Stadion: 21617 néző; Vezette: A. Chapman
Gólszerzők: Meram (1.), Kamara (85.) ill. -

1. félidő: Hazai szempontból álomszerűen kezdődött a mérkőzés, a bal oldali szélen játszó Meram ugyanis már a 11. másodpercben betalált, ezzel pedig előkelő helyre iratkozik fel a liga történetének leggyorsabb góljait összefoglaló listán. Egy középkezdés utáni felívelés után jött a hidegzuhany és a hazai örömünnep. A mérkőzés egyébként abból a szempontból is érdekes volt, hogy míg a Crew kezdőjében csak egy sárgával rendelkező játékos volt, addig a Red Bulls oldalán a védelem közepének két bástyája, Kljasten és a gólgyáros Wright-Phillips is óvatos kellett, hogy legyen, amennyiben a visszavágón is szerepelni kívánt. Megsúgom, ez sikerült, sallang mentesen hozták a meccset. Már az 5. perc elején jöhetett volna az egyenlítés, ám Kljasten ziccerénél hatalmasat védett Clark. Mindkét csapat kapura veszélyesen játszott, kísérleteztek, ám a pontossággal hadilábon álltak. Egy minutummal az első játékrész vége előtt megnövelhette volna előnyét a Crew, azonban a zseniális tekerést Robles egy bravúros védéssel hatástalanította.

2. félidő: Ezen az estén Kljasten nem érezte a kaput, a 60. percben Wright-Phillips készített elő remekül, ám a közeli lövés a kapufa mellett az oldalhálót érintve hagyta el a játékteret. Lett volna tehát esélye az egyenlítésre a vendégeknek, ám ez nem jött össze. A túloldalon hasonló volt a pontosság, Robles bár nyújtózott, de egy távoli löket ha centikkel is, de a kapufa mellett hagyta el az alapvonalt. Egészen a hajráig nyitott maradt a meccs, a 85. percben azonban újra rezgett a háló. A cserként pályára lépő Cedrick tört be szép cselekkel a büntetőterületen belülre, lövését hárítani tudta Robles, azonban a kipattanó az egymagában érkező Kamara előtt volt, a gólzsák nem hibázott, a kapuba passzolt. Ezzel nagyon nehéz helyzetbe került a Red Bulls, Marsch csapata csakis egy tökéletes visszavágóval juthat tovább, az pedig, hogy nincsen idegenben lőtt góljuk, még nagyon sokat nyomhat a latba a végén.

Őszi Ádám

2015. november 22., vasárnap

BL-győztest avattak Ázsiában

Három szezonon belül másodszor ülhetett Ázsia trónjára, avagy a szombati nap folyamán elhódította az AFC Bajnokok Ligája trófeáját a kínai Guangzhou, miután hazai pályán egy góllal jobbnak bizonyult a finálé visszavágóján. 

Guangzhou - Al-Ahli Dubai 1-0 (0-0)
Helyszín: Tianhe Stadion: 42499 néző; Vezette: R. Irmatov (üzbég)
Gólszerző: Elkeson (54.) ill. - 
Kiállítás: - ill. Salmeen (67.)
Győztes: a kínai Guangzhou 1:0-ás összesítéssel

Legutóbb és egyben története során először 2013-ban hódította el a nívós elismerést a Guangzhou, akkor a dél-koreai FC Seoul felett diadalmaskodtak két döntetlent hozó mérkőzést követően idegenben lőtt több góllal. Tavaly az ázsiai régióhoz tartozó, ám külön kontinensnek számító Ausztrália adta a győztest, a Sydney Wanderers személyében, s ahogyan azt az eredmény is tükrözi, idén a Guangzhou ült vissza a trónra az Al-Ahli Dubai ellenében. 

Az oda-visszavágós rendszerben megrendezett finálé hőse a brazil Elkeson lett, míg a párharc negatív hőse titulust a vendégek védője Salmeen vitte el kiállításával, melynek következtében a párharc hajrájára hátrányban nem sok esélye maradt csapatának.

A brazil sikeredző újabb trófeát sepert be, avagy a Guangzhou kispadján Luiz Felipe Scolari tett rendet, a szaktekintély szezon közben vette át a csapatot Fabio Cannavaro kezéből. A két évvel ezelőtt győztes csapatot egyébként Marcelo Lippi irányította.

A Guangzhou kerete kínai és brazil labdarúgókból tevődik össze, illetve van egy dél-koreai labdarúgójuk. A hangsúly azonban a brazil légiósokon van, hiszen olyan nevek sorakoznak, mint Elkeson, Goulart, Paulinho, Alan, vagy épen Robinho. Igaz utóbbi kettő nem tudta kivenni részét a sikerből, sérülés, illetve létjogosultsági probléma miatt. Robinho ugyanis később érkezett, bőven a sorozat és a nevezett játékosok listájának leadása után. S, ha esetleg Paulinho nevére valaki felkapta volna a fejét, igen, ő az a brazil válogatott labdarúgó, aki a Spurben szerepelt még nemrég. Ezzel is jelezvén a kínai klubfutball erősödését, a pénz jelenlétét a sportágban.

A sorozat gólkirálya Goulart lett, ezt a címet is bezsebelte tehát a Guangzhou. A brazil támadó 8 találatig jutott, ez az utóbbi években messze a legkevesebb.

Őszi Ádám

2015. november 21., szombat

Tudd meg hány gólnál jár Messi, CR7, Ibra és a többi sztárcsatár!

A labdarúgásban a csatárokról esik a legtöbb szó, a szurkolók mindig őket emelik ki a legjobban, ők kerülnek előtérbe. A gólpassz, a zseniális védés, vagy éppen egy sallangmentes szerelég kevésbé ragad meg a fejekben, mint maga a gól, a találat, mely pontokat ér a kedvencek számára. De vajon tudjátok, hogy az aktív labdarúgók közül kik a legeredményesebbek? Most erre kaphatjátok meg a választ.

Kinek mit jelent a sztárcsatár fogalma!? Manapság már nagyon sok játékosra ráragasztjuk ezt a jelzőt, nem csak a szurkolók, a média is, hiszen figyelemfelkeltőbb. Ez persze nem helyes, de sajnos a közönséghajhászás egyes oldalak profiljába vág. Vannak világklasszisok, akik nyiltan elkülöníthetőek a többiektől, ám összességében a sztárcsatár megítélése egy elég relatív dolog. Mi az az életkor, amikor már nem mondjuk valakire azt, hogy sztárcsatár? Hol van az a határ, amikor azt mondjuk, hogy XY, már sztárcsatár? Nehéz belőni, ezt mindenki beláthatja, így mindenkit arra kérünk, hogy fogadja el jelenlegi listánkat, melyről bizonyára mindenki számára lesznek hiányzó gólgyárosok, de reméljük nagyjából egyetértetek velünk. Persze lehetne beszélni Dzeko, Di Natale, Mandzukic, Aubameyang vagy éppen Giroud helyéről és még sorolhatnánk, a mi 20-as listánkra ők most nem fértek fel. Ennek oka vagy megítélés, vagy pedig a szerzett gólok száma.

Vannak a listán olyan labdarúgók, akik már jócskán túl vannak fénykorukon, s jelenleg már csak levezetnek, ilyen Eto'o, Drogba, David Villa, Robin van Persie vagy épen Mario Gomez, ám az utóbbi évtizedben meghatározó egyéniségei voltak a modernkori labdarúgásnak. Senki se a jelenlegi formát vegye figyelembe, ezen számok profi karriereken ívelnek át. Az utánpótlás csapatokat és válogatott fellépéseket nem vettük figyelembe, ám felnőtt szinten mind a klubcsapatokban, mind pedig a nemzeti tizenegyekben elért  gólokat beleszámoltuk az összegzésbe. Annak lehetőségét fenntartjuk, hogy előfordulhat olyan labdarúgó aki jogosan szerepelhetne a listán, de lemaradt. 

A gólok összeszámolásánál a transfermarkt.de statisztikáit vettük figyelembe.

Nos, a jelenkor legeredményesebb, aktív sztárcsatára nem más, mint Cristiano Ronaldo, akinek üldözője Lionel Messi. A két labdarúgó között két esztendőnyi különbség van. Ám ez igazándiból nem egy verseny, a gólok megítélése is relatív, hiszen a bajnokságok és az ellenfelek erőssége is az. Sokan már megjártak egy-két ligát, klubcsapatot. 

A dobogó harmadik fokán a zseniális svéd, a PSG ásza Zlatan Ibrahimovic bitorolja. A listát és a jelenlegi tudásszinteket elnézve Neymar az egyetlen labdarúgó, akire azt tudjuk mondani, hogy odaérhet CR7 és Messi nyomdokába. Persze minden bizonnyal jönnak majd új szupersztárok, csak ennek jeleit még vagy nem látjuk, vagy nagyon halványak.


Őszi Ádám

2015. november 19., csütörtök

SZ-P-M, avagy a labdarúgás képlete és a Tottenham

A londoni székhelyű Tottenham hosszú évek óta jól teljesít, szezonról szezonra ott van a felsőházban, ám az igazi áttörés a nagyok gyűrűjében még nem jött össze, a csapat rendre lemarad a Bajnokok Ligája indulást érő helyekről.   

Manchester United, Manchester City, Arsenal, Chelsea, Liverpool öt klubcsapat, mely alaphangon pályázik a Bajnokok Ligája indulásra a szezon elején. Igen ám, de csak négyen kvalifikálhatják magukat, így alaphangon egy valaki lemarad a nagyok közül is, nemhogy még valaki más férjen oda a mézes bödön közelébe. Ezzel próbálkozik a Tottenham évről évre, ám az áttörés elmarad.

SZ-P-M, avagy a labdarúgás képlete
Mindennek megvan a maga mozgatórugója és a folyamata, illetve motiváció nélkül nem lehet létezni. Egy nagy körforgás az egész labdarúgás, vannak szegmensek, melyek megvannak egymás nélkül, ám nagy egészet csak együtt tudnak alkotni. Ahol ez a nagy egész összeáll, az a klub sikerre van ítélve. Három fő dolgot kell itt megjegyezni, az első a szakmaiság (SZ), gondol itt az ember szakmai tudásra, melyet a szakemberek hoznak magukkal, illetve a másik rész a játékosok, akik ezt kamatoztatják a pályán. Ez maga a futball, ám futball nincsen...

Sajnos, vagy nem sajnos a mai modern futball párosul a pénzzel (P). Ahogy Puskás Ferenc mondta - "Ki pénz kis foci, nagy pénz nagy foci!" - s a képlet milyen igaz. Egy játékos számára mi a fontos!? A motiváció (M), melynek két szegmense van, egyik a pénz, az anyagi haszon, sokakat ez motivál, másokat pedig a szakmaiság, melynek csúcsa a klubfutballban a Bajnokok Ligája. Egy sorozat, mely a legjobb klubokat gyűjti össze, a legjobb klubok pedig a legjobb játékosokat foglalják magukba. Szakmaiság nincsen pénz nélkül, ahogyan a motiváció két szegmense is a pénzre épül. Ezen három szegmens alkotja a nagy kerek egészet.

A Tottenham, egy áttörésre váró klub
A Spurs nem tartozik a legtehetősebb klubok közé, de jóval az átlag felett járnak anyagiak tekintetében, ám pechükre Angliában sok a rivális, a tehetősebb klub. Ahogyan azt az imént leírtuk, a dolgok mozgatórugója a pénz. Nem leigazolni nehéz egy sztárjátékost, hanem megtartani, s fizetni a bérét. Ez sokkalta nagyobb összeg egy szerződés időtartama alatt, mint maga az átigazolási díj. A játékosokat a fizetéssel és a szakmaisággal lehet megfogni, nos itt van a probléma. A Spurs évről évre csak az Europa Ligába tudja kvalifikálni magát, az elitről lemaradnak, s fizetések tekintetében is van egy határ ahol meg kell húzni a nadrágszíjat. Remek játékosok alkotják jelenleg a csapat keretét, ám valami plusz két kiemelkedő kulcsjátékos még mindig hiányzik. Elérni ellehet az elit szintet, ám fenntartani..., az a nehéz feladat. Gareth Bale, Luka Modric, Berbatov, három néz az utóbbi időből akik tényleg a klasszis kategóriába sorolhatóak, s nem volt lehetőség a megtartásukra. A Spurs kiszolgáltatott a sztárklubok által. 

Hogy lesz-e áttörés!? 
Ezt nem tudhatjuk, a klubvezetés azonban ezen dolgozik, most éppen az egyik legnagyobb angol tehetség Dele Alli kezét próbálják megkérni újra. Játékosuknak 2020-ig szóló szerződése van, ám produktuma sokak figyelmét felkeltette, nem csak a Spursnél, hanem a válogatottban is. A klubvezetés ezért jobb feltételekkel, bizonyára magasabb fizetéssel ellátott szerződést kíván kötni. Alli egy korszakos játékosa lehet az angol labdarúgásnak sokak szerint, megtartása kulcsmomentum lehet a jövő csapatát nézve...! 

Őszi Ádám

Dortmund: Célkeresztben két téli igazolás!

A Borussia Dortmund nem tartozik a tehetős klubok közé, aligha lehet egy lapon emlegetni a Manchester City, vagy éppen a Paris Saint-Germain csapatával. Az említett klubok játékospolitikája merőben eltér. Utóbbi ontja az eurómilliókat kész sztárjátékosokért, míg előbbi tehetségeket vesz meg "aprópénzért", s neveli őket sztárjátékossá. Ezen elv Jürgen Klopp távozásával, s Thomas Tuchel érkezésével sem távozott, a BVB vezérkara számára már meg is vannak a téli kiszemeltek. 

Az egyik téli kiszemelt a lengyel élvonalban szereplő Cracovia irányítója, a mindössze 18 esztendős Bartosz Kapustka. Fiatal kora ellenére már most vezéregyénisége klubjának, teljesítménye tükrében pedig nem csoda, hogy a kérők sorban állnak az ajtó előtt. Az Atletico Madrid, a Chelsea és a Red Bulls Salzburg is szívesen tudná csapatában az irányítót, akinek a transfermarkt.de álltal megszabott piaci értéke a transzfer tekintetében nem mérvadó, ugyanis 450 ezer euró többszöröse kell ahhoz, hogy valaki elvigye őt. A Cracovia szempontjából több kérő több pénzt jelenthet, lehet licitálni, ugyanis a klub és Kapustka között 2018 nyaráig szóló kontraktus van. Háromszoros válogatott labdarúgóról van szó, a lengyel foci nagy ígéretének tartják. Az irányvonal pedig nem újkeletű, elég ha csak Robert Lewandowski, vagy éppen Jakub Błaszczykowski nevét említjük a BVB révén.

A másik kiszemelt a francia Stade Rennes profija, most már mondhatjuk ezt, ugyanis az érdeklődésre való tekintettel a klub azonnal profi szerződést kínált a 18 esztendős saját nevelésű labdarúgó Ousmane Dembélé számára, elkerülvén, hogy valaki aprópénzért nevelési költség gyanánt gyűjtse be a francia labdarúgás egyik legnagyobb ígéretét. Közel sem beszélhetünk felnőtt szinten olyan rutinos labdarúgóról, mint a korabeli Kapustka esetében, ám a szélső kvalitásai sokakat lenyűgöz. A felnőttek között edz, s tagja a korosztályos francia nemzeti csapatnak. 

Őszi Ádám

MU-Barca-Cheslea! - Átigazolási háromszög

Januárban ha nem is olyan nagyban, de átalakulnak a klubcsapatok keretei. A nyárihoz képest sokkalta kisebb játékosmozgásra lehet számítani, ám azzal, hogy a télen lejár az FC Barcelona átigazolási embargója a katalán klub fejest ugrik a vízbe. A Telegraph szerint Enrique is pályázik egy a Premier Leagueben szereplő védőre, a bökkenő csupán annyi, hogy a Manchester United és a Chelsea is sorban áll. 

Átigazolási háromszög, avagy az imént említett három klub egyaránt keretében szeretné tudni az Everton kulcsemberét, az angol válogatott védőt, aki nem más, mint John Stones. A mindössze 21 esztendős középső védő a Barnsley együttesében nevelkedett, s mutatkozott be a felnőttek között, míg nem a liverpooli csapat 2013 telén lecsapott rá. Utólag pedig mondhatjuk, hogy az érte kifizetett 3,5 millió euró aprópénz volt, az sincsen kizárva, hogy ezt az összeget most megtízszerezheti az Everton.

John Stones kirobbanthatatlan csapata kezdőjéből, fiatal kora ellenére roppant rutinosan mozog a pályán. Olyan labdarúgókkal szokták egy lapon emlegetni a nevét, mint Marquinhos (PSG), illetve Varane (Real Madrid).

A nívós német szakportál a transfermarkt.de legutóbbi becslése alkalmával 25 millió eurós piaci árat ragasztott az angol védő nyakába, mely párosul egy 2019 nyaráig szóló kontraktussal, az Everton tehát jól bebiztosította magát.

A hírek szerint a Manchester United érdeklődése eltörpül Jose Mourinho akarata mellett, a pletykák szerint a Chelsea már három ajánlatot tett, az Everton pedig mindháromra nemet mondott. Télen a piacnyitás után érkezhet a negyedik "csomag", igen ám, de a legfrissebb hírek szerint az FC Barcelona is szeretne beleszólni a történetbe.

Őszi Ádám

2015. november 18., szerda

Eb-pótselejtező: Dzsudzsák motivációs beszéde a meccs előtt

Sajnos felvételünk nincsen róla, de a sorokat "papírra" vetették, avagy Dzsudzsák Balázs a magyar labdarúgó-válogatott csapatkapitánya zseniális motivációs beszéddel rukkolt elő az öltözőben a norvégok elleni visszavágót megelőzően. Balázs sok kritikát kapott az utóbbi időben a szurkolóktól, most azonban megmutatta, igazi vezéregyénisége a csapatnak, mind az öltözőben, mind pedig a pályán. A lehengerlő beszédet követően tettekbe csapott át, s felszántotta a pályát hittel, akarattal motivációtól duzzadóan.  

"Srácok, halljátok, mi van kint? Húszezer ember szurkol nekünk csak itt, tíz-tizenötmillió világszerte a tévék előtt. Ezt a továbbjutást innen nem viheti el senki! A világ legjobb csapata sem, ez a norvég sem! Kilencven perc, nehéz lesz, de tegye oda magát mindenki, dögöljünk bele, köpjük ki a tüdőnket, hajtsuk ki a belünket, de ne engedjük el, amiért annyit dolgoztunk, és itt van a kezünkben!

Rúgjunk oda keményen, majd kipihenjük a fáradtságot, a sérülést akár, de most itt nem engedhetjük őket a kapunk közelébe! Talán sohasem lesz ilyen esélyünk, de meglehet, annak sem, aki még csak húszéves. Ezt a sanszot meg kell ragadni! Gyerünk, gyerekek, menjünk ki, fussunk, amennyit csak bírunk, mert akkor a sors velünk lesz! Nyomás kifelé! Hajrá, Magyarország!"

S, mint azt láthattuk a meccsen, Balázs szavai célt értek, a csapat felpörgött, a taktika rendben volt, s mind csapatszinten, mind egyénileg zseniális és roppant fegyelmezett teljesítményeket láthattunk. Ez eredmény pedig már tudott, Magyarország nyert, ezáltal pedig ott leszünk a franciaországi kontinenstornán.

Őszi Ádám

VB-selejtező: Meglepő botlás USA legjobbjaitól! - eredmények

A tengerentúlon nem csak Dél Amerikában, hanem Észak- és Közép-Amerikában, a karibi-térségben, azaz a CONCACAF-zónában is javában zajlanak a 2018-as oroszországi labdarúgó-világbajnokság selejtezői. A mezőny már szépen lemorzsolódott, a kis szigetcsoportok többnyire kiestek, ez már a negyedik szakasza a sorozatnak, s immáron csak 12 válogatott van talpon a 35-ből. Nézzük, hogyan állnak jelenleg a csapatok. 

Három darab négyes csoportra van szortírozva a mezőny a világranglistán elfoglalt helyezéseknek és a kiemeléseknek megfelelően. Oda-visszavágós rendszerben mindegyik válogatott 6 mérkőzést játszik, s minden kvartett első két helyezettje jut az utolsó, tehát az ötödik szakaszba. A végső hatos csoportban szintén oda-visszavágós rendszerben játszik mindenki mindenkivel, majd pedig a végén a legjobb három csapat kvalifikálja magát Oroszországba, míg a negyedik interkontinentális pótselejtezőben kap helyet. 

A-csoport:
Honduras - Mexikó 0-2
El Salvador - Kanada 0-0

A csoport jelenlegi állás félig meddig tükrözi az erőviszonyokat, ugyanis Hondurast magasabban jegyzik, mint Kanada, s a közelmúlt eredményei is erre engednek következtetni. Mexikó ezidáig hibátlan, s Honduras otthonában is győzni tudott, eddig gólt sem kapott, míg utóbbi nem lőtt, s elég nehéz helyzetbe került. El Salvador megfogta Kanadát, a gól nélküli meccs a csoport két másik csapatának kedvezett igazán.

B-csoport:
Panama - Costa Rica 1-2
Haiti - Jamaika 0-1

A csoport két favoritja Costa Rica és Panama, előbbi ennek megfelelően két győzelemmel kezdett. Panama szereplése ne legyen megtévesztő, a két csapat ugyebár egymás ellen játszott, s bár hazai pályán buktak, elméletben nem lehet gond Jamaika és Haiti legjobbjai ellen. Ezt persze majd a következő fordulók megmutatják. 


C-csoport:
Trinidad és Tobago - USA 0-0
Saint Vincent és a Grenadine-szigetek - Guatemala 0-4

Az összes közül ez a legegyértelműbb csoport, a Saint Vincent és a Grenadine-szigetek az egész mezőnyből toronymagasan kilógnak lefelé, mér egy pontszerzés is hatalmas szenzációnak számítana, sőt, már az nemzeti hőstett volt, hogy betaláltak USA ellen. Emellett pedig Guatemala is jóval szerényebb erőket képvisel a csoport másik két csapatánál, USA azonban megégett Trinidad és Tobago ellenében, nem várt eredménynek számít az egymás elleni döntetlen.


Őszi Ádám

Vb-selejtező: Továbbra is hibátlan a meglepetéscsapat!

Nincs megállás, tovább robog a dél-amerikai vb-selejtezőcsoport meglepetéscsapata, mely immáron a 4. fordulót abszolválta győzelemmel, s továbbra is hibátlan. Ecuador ezúttal Venezuelát lépte le idegenben, míg Paraguay hozta a kötelező három pontot,s egyelőre nem panaszkodhat helyzetére. 

Venezuela - Ecuador 1-3 (0-2)
G: J. Martinez (84.) ill. F. Martinez (15.), Montero (23.), Caicedo (60.)

Noha mezőnyben kiegyenlített csatát hozott a mérkőzés, s bizony a hazaiakban rendesen megvolt a vállalkozókedv, a célzóvizet az ecuadori játékosok vették be, s Martinez és Montero gólja révén már az első játékrész közepére hathatós előnyt szereztek magukkal, mely önmagában is kitartott volna, ám a fordulást követően Caicedo is rátett egy lapáttal, így a túloldalon a hazai gól már csak tényleg szépítésre volt elegendő a mérkőzés hajrájában. A selejtezőcsoport góllövőlistáját 4 góllal Filipe Caicedo a katalán Espanyol csatára vezeti.

Paraguay - Bolívia 2-1 (0-0)
G: Lezcano (61.), Barrios (64.) ill. Duk (59.)
Kiállítás: Aguilar (86.) ill. - 

Nagy különbség ütközött ki a két csapat között, a hazaiak domináltak a mérkőzés folyamán mind labdabirtoklásban, mind pedig kidolgozott helyzetek tekintetében. Ennek ellenére kevés helyzetéből egyet gólra váltott Bolívia, Duk talált a hálóba az 59. percben, ezzel feladva a leckét a hazaiaknak, s felvázolva egy hatalmas meglepetést, ám ebből nem lett semmi, a rövidzárlat utólérte a vendégeket, s a három perc alatt megfordította a mérkőzést Paraguay. A 61. minutumban Leczano egalizált, majd mire újra elcsillapodott a lelátó Barrios újra talpra ugrasztott mindenkit. A mérkőzést végül 3 ponttal és 10 emberrel fejezte be a hazai csapat, Aguilar szállt ki második sárgával.

További eredmények:
Brazília - Peru 3-0
Uruguay - Chile 3-0
Kolumbia - Argentína 0-1

Helyzetkép: Egyelőre minden borul Dél Amerikában, Ecuador remek szereplése mindenkit megdöbbent, s bizony csak négy kijutó és egy pótselejtezős hely  van, ami keresztbe húzza az elsődleges számításokat. Az erőviszonyok alapján Argentína, Brazília, Kolumbia, Chile és Uruguay nemzeti csapatát vártuk az első ötbe, azonban nagyon úgy fest, hogy Ecuador ebbe beleszól, s meglepetésre valaki lemaradhat az oroszországi megmérettetésről. Persze még nagyon sok van vissza, 14 darab mérkőzés csapatonként, ám az eseménysor már most jelzésértékű. Argentína megszerezte első győzelmét, így immáron csak Venezuela nyeretlen, ráadásul pont nélküli. A fentebb említett ötösből jelenleg Kolumbia áll a legrosszabbul. Chile szépen beleszaladt a késbe, s elmondhatjuk, hogy Uruguay is erőn felül teljesít eddig. Paraguay jelzi jelenlétét, míg Brazília a kezdeti vereséget követően immáron egész szépen magára talált.

Íme a dél-amerikai vb-selejtezőcsoport állása 4 forduló után:


Őszi Ádám

Vb-selejtező: Könnyed brazil győzelem!

Megszerezte második győzelmét a brazil nemezti csapat, mely ezúttal Douglas Costa vezérletével lépte le a szerényebb erőket képviselő Peru legjobbjait a dál-amerikai vb-selejtezők 4. fordulójában.  

Brazília - Peru 3-0 (1-0)
Helyszín: Salvador, Arena Fonte Nova; Vezette: H. Buitrago (kolumbiai)
Gólszerzők: Douglas Costa (22.), Augusto (57.), Filipe Luis (76.) ill. - 
Sárga: Neymar (26.) ill. Tapia (47.), Advincula (56.), Ascues (72.)
Kiállítás: - ill. - 

Brazília: Alisson - Dani Alves, Miranda, Dil, Filipe Luis - Elias, Luiz Gustavo (Fernandinho 77.), Willian (Oscar 84.), Augusto, Douglas Costa (Lima 88.) - Neymar. Szövetségi Kapitány: Dunga

Peru:  Penny - Yotun, Ascues, Zambrano, Advincula - Lobaton (Gonzales 69.), Tapia (Ballon 69.), Cueva, Farfan, Hurtado (Reyna 64.) - Guerrero. Szövetségi Kapitány: Ricardo Gareca

1. félidő: Az eredmény hatalmas különbséget mutat, ám meg kell jegyeznünk, hogy bizony Peru körülbelül ugyanannyi kísérletet mutatott fel, sőt, többször is talált kaput, mint vendéglátója, ám ezek a lehetőségek nem voltak igazán veszélyesek. A mérkőzés rögtön a 4. percben egy Guerrero helyzettel kezdődött, a támadó lövését Alisson egy bravúros reflexmozdulattal azonban hárítani tudta. A hidegzuhany így elmaradt, sőt, az első játékrész feléhez érve a hazai csapat a vezetést is megszerezte, Willian beadását követően Douglas Costa passzolt a kapuba. Itt álljunk is meg egy pillanatra, a Bayern München sztárja talán a legjobb formában lévő brazil jelenleg, létjogosultságát a Selecao kezdőjében senki nem kérdőjelezheti meg. Az első játékrész hajrájában egy távoli Douglas Costa lövést jegyezhettünk még fel, a lövés azonban pontatlan volt. Megjegyzendő, hogy Neymar nem igazán ficánkolt.

2. félidő: A fordulást követően második felvonásához érkezett Alisson és Guerrero párharca, melyet immáron 2-0-ra vezetett a kapuvédő. Neymar nem, de Willian igenis fickándozott, gólpassza után most a gólszerzéssel próbálkozott az 56. percben, s nem sokon múlott, hogy ez 19 méterről összejöjjön, ám Penny a helyén volt. Egy minutummal később aztán újra Douglas Costa volt főszerepben, egy zseniális cselsor és betörés után tálalt oldalra érkező társának, a Corinhians irányítója Augusto pedig laposan a bal alsóba helyezte a labdát a tizenhatos vonaláról. A végeredményt Filipe Luis állította be, ám ezúttal is Douglas Costa érdemeit kell dicsérni, a Bayern szélsője oldalról tört be, s tekert a kapura, Penny védeni tudott, ám az oldalra ütött kipattanó az Atletico Madrid védője érkezett. 

További eredmények:
Venezuela - Ecuador 1-3
Paraguay - Bolívia 2-1
Uruguay - Chile 3-0
Kolumbia - Argentína 0-1

Helyzetkép: Egyelőre minden borul Dél Amerikában, Ecuador remek szereplése mindenkit megdöbbent, s bizony csak négy kijutó és egy pótselejtezős hely  van, ami keresztbe húzza az elsődleges számításokat. Az erőviszonyok alapján Argentína, Brazília, Kolumbia, Chile és Uruguay nemzeti csapatát vártuk az első ötbe, azonban nagyon úgy fest, hogy Ecuador ebbe beleszól, s meglepetésre valaki lemaradhat az oroszországi megmérettetésről. Persze még nagyon sok van vissza, 14 darab mérkőzés csapatonként, ám az eseménysor már most jelzésértékű. Argentína megszerezte első győzelmét, így immáron csak Venezuela nyeretlen, ráadásul pont nélküli. A fentebb említett ötösből jelenleg Kolumbia áll a legrosszabbul. Chile szépen beleszaladt a késbe, s elmondhatjuk, hogy Uruguay is erőn felül teljesít eddig. Paraguay jelzi jelenlétét, míg Brazília a kezdeti vereséget követően immáron egész szépen magára talált.

Íme a dél-amerikai vb-selejtezőcsoport állása 4 forduló után:


Őszi Ádám

Vb-selejtező: Rangadót nyert Argentína!

Egészen a 4. fordulóig kellett várni, hogy az argentin nemzeti csapat megszerezze első győzelmét a dél-amerikai vb-selejtezőcsoportban, s ezzel megkezdje a zárkózást az élmezőny felé. Gerardo Martino csapata igazi hat pontos mérkőzést nyert meg Kolumbia otthonában. 

Kolumbia - Argentína 0-1 (0-1)
Helyszín: Barranquilla, Estadio Metropolitano Roberto Meléndez; Vezette: C. Vera (Ecuador)
Gólszerző: - ill. Biglia (19.)
Sárga: Torres (21.), Zapata (25.), Palacios (67.), Mejia (71.) ill. Macherano (62.), Lavezzi (85.) Dybala (90+2.)
Kiállítás: - ill. - 

Kolumbia: Ospina - Palacios, Zapata, Murillo, Fabra - M. Torres (Muriel 46.), Mejia (Ramos 78.), D. Torres, Rodriguez - Bacca, Gutierret (Cuadrado 57.). Szövetségi Kapitány: Peckerman

Argentína: Romero - Rojo, Mori, Oramendi, Mercado (Peruzzi 79.) - Biglia, Mascherano, Di Maria, Banega, Lavezzi (Perez 86.) - Higuain (Dybala 90+2.). Szövetségi Kapitány: Gerardo Martino

1. félidő: Továbbra is Leo Messi nélkül, de immáron győzelemmel áll az argentin nemzeti csapat, mely Kolumbia ellenében megszerezte első győzelmét a dél-amerikai vb-selejtezőcsoportban. Fantasztikus hangulat, tömött lelátók, s karakteresen, határozottan játszó csapatok futottak ki a pályára. A mérkőzés első komolyabb lehetősége Higuain előtt adódott, ám szűk negyedóra elteltével a Napoli támadója nagy helyzetben lőtt kapu fölé. Nem úgy Biglia a 19. percben, egy kontratámadás végén Lavezzi tálalt az érkező középpályás elé, egy védő hatalmas hibát vétett, nem tudott felszabadítani, így csak közelről a kapuba kellett passzolni. A vendég argentin csapat sokkalta kevesebb kísérletet eresztett el, mint a hazaiak, s pontatlanok is voltak, ám mégis veszélyesebben játszottak a kapura. Az első említésre méltó hazai lehetőség a 35. minutumban született, Carlos Bacca cselei voltak főszerepben, ám Romero jól olvasta a szándékot, s elcsente a labdát a támadótól. Kis híján két gólos előnnyel vonultak az öltözőbe a csapatok, Di Maria hozta önmagát helyzetbe, ám a befejezés felejthetőre sikeredett.

2. félidő: A fordulást követően Peckerman változtatásokat eszközölt, ám ez sem hozta meg a hazaik egyenlítő találatát, sőt, Banega előtt ott volta a lehetőség az előny növelésére, ám Ospina résen volt. A mérkőzés játékvezetője jó pár alkalommal a zsebéhez nyúlt, villogott a sárga kártya, ám a kiállítás sorsára senki sem jutott. A hajrában aztán volt esemény bőven, előbb a csereként beálló Dybala talált a hálóba, ám a játékvezető les címén annullálta a találatot. A rendes játékrész utolsó percében szintén a Juventus nyári szerzeménye állt közel a gólhoz, ezúttal azonban a kapufa mentette meg a hazaiakat. A slusszpoén Muriel lábában volt, hatalmas gólhelyzetben blokkolt remekül egy védekező láb, majd a kipattanót Murillo fejelte meg, a labda azonban a kapuvas mellett hagyta el a játékteret, így Argentína örülhetett első győzelmének. 

További eredmények:
Venezuela - Ecuador 1-3
Paraguay - Bolívia 2-1
Uruguay - Chile 3-0
Brazília - Peru 3-0

Helyzetkép: Egyelőre minden borul Dél Amerikában, Ecuador remek szereplése mindenkit megdöbbent, s bizony csak négy kijutó és egy pótselejtezős hely  van, ami keresztbe húzza az elsődleges számításokat. Az erőviszonyok alapján Argentína, Brazília, Kolumbia, Chile és Uruguay nemzeti csapatát vártuk az első ötbe, azonban nagyon úgy fest, hogy Ecuador ebbe beleszól, s meglepetésre valaki lemaradhat az oroszországi megmérettetésről. Persze még nagyon sok van vissza, 14 darab mérkőzés csapatonként, ám az eseménysor már most jelzésértékű. Argentína megszerezte első győzelmét, így immáron csak Venezuela nyeretlen, ráadásul pont nélküli. A fentebb említett ötösből jelenleg Kolumbia áll a legrosszabbul. Chile szépen beleszaladt a késbe, s elmondhatjuk, hogy Uruguay is erőn felül teljesít eddig. Paraguay jelzi jelenlétét, míg Brazília a kezdeti vereséget követően immáron egész szépen magára talált.

Íme a dél-amerikai vb-selejtezőcsoport állása 4 forduló után:


Őszi Ádám

Messi és az a bizonyos londoni szerződés!?

Az FC Barcelona és Lionel Messi neve a mai napra teljesen egybeforrt, ám vannak tényezők, melyek alkalmasak az idill megzavarására. Ilyen a spanyol adóhatóság és a folyamatos ellenőrzések. Felhívjuk a figyelmet, hogy pletykáról van szó, ám ezek a hangok egyre több irányból jönnek, s egyre hangosabbak. Valósággá válik az elképzelhetetlen, avagy az argentin csillag elhagyja a katalán sztárcsapatot!? 

A brit Daily Star arról ír, hogy Messi nyitott lehet a váltásra, ennek legfőbb oka pedig az adócsalási botrány és az, hogy a spanyol hatóságok nem szállnak le róla. A lap tudni véli, hogy az argentin klasszis London felé kacsintgat, s az Arsenal számára a Premier League legszimpatikusabb csapata.

Igen ám, de a pénz beszél, avagy hosszútávú élő kontraktusa van az FC Barcelonával, szerződésében pedig egy 175 millió eurós kivásárlási záradék szerepel. 

Van azonban egy bizonyos fizetési igény is, mely 18 millió fontra rúghat évente, euróra átváltva 24 millió. Őrült összeg, számunkra gyakorlatilag felfoghatatlan. Heti lebontásban ez 375 ezer fontot jelent, ami 160 millió forintnak felel meg. 

Anglia és a Premier League legjobban fizetett labdarúgója Wayne Rooney, a Vörös Ördögök csatára heti 300 ezer fontot keres.

Ahogyan a cikk elején is jeleztük, most is leszögeznénk, ez csak egy pletyka, melyet meg kell jegyezni, de egyelőre nem kell komolyan kezelni. Messi korábban elmondta, az FC Barcelonából fog visszavonulni, ám soha nem tudhatja az ember, hogy milyen akadályokat, meglepetéseket hoz az élet. Az ember néha kénytelen sodródni az árral.

Őszi Ádám

2015. november 16., hétfő

Átigazolásfigyelő: Licitháborgó lehet az Arsenal és a Liverpool közt

Közeleg a téli átigazolási szezon, ezáltal pedig egyre több pletyka lát napvilágot klubcsapatok, illetve játékosok kapcsán. A német Bild már arról cikkez, hogy Jürgen Klopp a Bundesligából erősítené a Liverpoolt, ám Arsene Wenger ebbe beleszólhat. 

Könnyen elképzelhető, hogy a Liverpool levesébe beleköp az Arsenal a télen, amennyiben a pletyka igaznak bizonyul, miszerint mindkét tréner a Borussia Mönchengladbach svájci kiválóságát Granit Xhakat szeretné csapatában tudni.

A 23 esztendős védekező középpályás fantasztikus formában van, csakúgy mint csapata, így nem csoda, hogy sztárklubok kívánságlistájának élén szerepel, s nemrégiben az FC Barcelona révén is felsejlett a neve. Az, hogy több kérője van, a Mönchengladbach malmára hajthatja a vizet, s könnyen előfordulhat, hogy a csapatok licitháborúba kezdenek majd. 

A nívós német szakportál a transfermarkt.de 20 millió euróra taksálja a fiatal játékos piaci árát, a Bild.de pedig arról ír, hogy az Anfielden akár 28 millió eurót is hajlandóak lennének fizetni a válogatott labdarúgóért, akinek 2019 nyaráig szóló, tehát igen hosszútávú szerződése van klubcsapatával. 

Granit Xhaka minde sorozatot figyelembe véve 16 tétmérkőzésen lépett pályára a szezonban ezidáig, mutatói pedig lenyűgözőek, sőt 3 gólja is van a Bundesligában. 

A Mönchengladbach 2012 nyarán a svájci egyeduralkodótól szerezte meg Xhaka játékjogát, a Basel 9 millió eurót tehetett zsebre  saját nevelésű játékosa után.

Őszi Ádám