A cím hallatán bizonyára sokan megrökönyödnek, értetlenül néznek, ám előfordulhat, hogy a gondolatból rövid időn belül valóság válik, avagy a politika hathatós, elképzelhetetlen nyomot hagyhat a labdarúgás történetében, amennyiben Katalónia függetlenedik Spanyolországtól.
Amikor a politika közbeszól
Régóta húzódó ellentét, lezáratlan politikai ügy, avagy a katalán nemzeti öntudat, identitás roppant erős. A katalán emberek összetartanak, s függetlenségre törekednek. A jelenlegi tartománynak saját parlamentje van, összetétele nemrégiben változott, választások után vagyunk, az elnök személyéről pedig november 9-én szavaznak. Spanyolország azonban nem akarja elengedni mostohagyermekét, ezáltal dúl a politikai háború, mely kihat az élet minden területére. A katalán nép döntött, népszavazás keretein belül a függetlenedést választották, ám ez nem olyan egyszerű. Zajlik a kötélhúzás, a háttérben pedig meghúzódik a sport, az FC Barcelona, melynek történelmében a majdani döntés hathatós változásokat eszközölhet, avagy veszélyben forog a világ legnagyobb és legnézettebb párharca, az El Clásico, a Real Madrid és az FC Barcelona ősi rivalizálása.
El Clásico, avagy meg vannak számolva a párharc napjai!?
Ki ne ismerné a szófordulatot, mely úgy hangzik, hogy El Clásico! Még Még a férjüket a tv elől elrángatni igyekvő asszonyok is tudják, hogy jelentése Barcelona vs. Real Madrid, avagy a világ legnagyobb és legnézettebb rangadója, egy ősi rivalizálás, mely felbecsülhetetlen értékeket hordoz, története pedig 1902 óta íródik. A felek a 262. egymás elleni mérkőzésre készülnek, s ezidáig 880 alkalommal találtak egymás kapujába. Legendás játékosok írták magukat a rangadó történetébe, s sok legendás mérkőzésre emlékezhetünk, marketing szempontból pedig nincsen párja.
De vajon meddig láthatjuk még egymás ellen a két csapatot!? Meg vannak számlálva a párharc napjai, avagy függetlenedés esetén az FC Barcelona szinte biztos, hogy nem indulhat a spanyol ligában, ezáltal pedig a két csapat útja kettéválhat. Maradna a nemzetközi porond, amennyiben ott néha-néha összefutna a két rivális.
Van megoldás a katalánok számára! - Új szuperliga születik...
Nagy változást hozhat ez a klubfutballban, avagy Franciaország, az elnök és a liga is nyitott lenne a katalán óriás befogadására, avagy a spanyol politikai háborúból a francia labdarúgás profitálhatja a legtöbbet. Láthatáron egy új csúcsrangadó, avagy a francia élvonalban jöhetne a Paris Saint-Germain és az FC Barcelona rivalizálása, kiegészülve olyan klubokkal, mint az AS Monaco, vagy éppen az Olympique Lyon! Ezen megoldás a katalán klub számára is jó megoldást kínálhat, s hosszútávon is működhet, avagy a második sorból az élre törhet a Ligue 1! A spanyol bajnokság jelentősen meggyengültet, s sokat veszthet nézettségéből, nívójából, ezen veszteséget pedig a francia élvonal befogadhatja, s kamatoztathatja.
A francia miniszterelnök Manuel Valls hírhedt katalán szurkoló hírében áll, ez persze nem csoda, hiszen a híres városban látta meg a napvilágot. - "Amikor tinédzser voltam Spanyolországban, néhány héttel Franco tábornok halála előtt kijutottam egy meccsre, és megtapasztaltam azt a fantasztikus hangulatot a Barcelona stadionjában. A Barca története nem csak a futballhoz kapcsolódik. Nagyon szeretem a játékot, és óriási Barca-drukker vagyok. Beleivódtak a vérembe." - nyilatkozta nemrégiben a politikus
Nem a Barca lenne az első
"Mindent figyelembe véve a Monaco is a francia ligában szerepel, ezt a Barcelona is megtehetné" - mondta szintén Manuel Valls Franciaország miniszterelnöke. Persze a "francia klub" esete más. Monaco mint Hercegség külön álló városállam, nem tagja Franciaországnak, területe kiesebb, mint 2 négyzetkilométer, míg lakossága nem éri el a 40 ezer főt. Monaco nem tagja az UEFA-nak, így a klubcsapat franciának tekinthető, ahogyan mindig is a francia ligában szerepelt, s 7 bajnoki címet is magáénak tudhat.
Mi lesz véled híres spanyol válogatott!?
Nem csak a klubfutballt érintheti a politikai változás, a spanyol válogatottnál is gyökeres változásokat eszközölhet a szóban forgó elszakadás, avagy létrejöhet a Katalónia nemzeti csapata, a játékosoknak pedig dönteniük kell...! Ezt pontosan nem tudjuk, hogy miként működik, születési hely, választási lehetőség, egy azonban biztos, hogy a La Furia Roja sem lesz akkor már a régi...!
Lavina indul és szétesik a spanyol élvonal! - fiktív valóság!?
Következő gondolatmenetünk teljesen fiktív, persze nem mi vagyunk az elsők, akik ezen már elgondolkoztak, az érintettek például Andalúzia és Baszkföld, avagy nem csak a katalán népcsoport nemzeti identitásérzete magas, Spanyolország könnyen széteshet. Ezen tartományok szintén erősek, s jelentős akarattal bírnak, ám közel sem annyira önellátóképesek, mint a Barcelona központú régió. Ha a katalánoknak lehet, nekik miért nem!? A katalán függetlenedés újabb problémákat vethet fel, avagy mi lesz véled La Liga, függetlenedő Sevilla, Betis, Real Sociedad és Athletic Bilbao!? Őrülten hangzik, de lehet, hogy közelebb van a valósághoz, mint azt gondolnánk.
Őszi Ádám
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése